Cms dedektörünün 2. aşama yenileme projesindeki çok tanecikli kalorimetrede kullanılması planlanan silikon sensörlerin test verilerinin analizi
Analysis of the test datas of the silicon sensors of high granularity calorimeter to be used for improvement in the second phase upgrade project of cms dedector
- Tez No: 620839
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek Işıklılıklı-Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (YI-BHÇ) programının bir parçası olarak, CMS'de halihazırda kullanılan uç kapak (ENDCAP) kalorimetresini değiştirmek için çok tanecikli kalorimetre (HGCAL) geliştirilmektedir. HGCAL, hem elektromanyetik hem de hadronik bölmeleri için benzeri görülmemiş enine ve boyuna okuma ve tetikleyici özelliklerine sahip bir örnekleme kalorimetresidir. Skiroc2-CMS kartı okuması ile 1,1 cm2'lik ped alanlarına sahip 6 ve 8 inç altıgen silikon sensörlerine dayanan prototip modülleri yapılmıştır. 2018 yılında CMS'de ki prototip modülleri için 20 ila 300 GeV'lik arasında farklı enerjide hüzmeler kullanılarak farklı örnekleme konfigürasyonlarının testleri yapılmıştır. Bu çalışmada, HGCAL prototip silikon modüllerinin performans testlerinde alınan verilerde minimum iyonize parçacık (MİP) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As part of its High Luminosity-Large Hadron Collider (HL-LHC) upgrade program, CMS is developing a High Granularity Calorimeter (HGCAL) to replace the existing ENDCAP calorimeters. The HGCAL is a sampling calorimeter, featuring unprecedented transverse and longitudinal readout and trigger for both electromagnetic and hadronic compartments. Prototype modules, based on 6 and 8 inch hexagonal silicon sensors with pad areas of 1,1 cm2, have been constructed with Skiroc2-CMS card readout. In 2018, beam tests of different sampling configurations were conducted with the prototype modules at CMS, used to different energy from 20 to 300 GeV. In this thesis study minimum ionizing particle analysis are performed with data from performance tests of HGCAL prototype silicon modules.