CMS algıcının iyileştirilmesinde kullanılacak olan çok tanecikli kalorimetrenin performans testleri
Performance tests of high granularity calorimeter to be used for improvement of CMS detector
- Tez No: 562672
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
BHÇ'nin dört büyük algıcından birisi CMS'dir. Düzenli olarak yapılan yükseltmelerden biri olan Evre-2'de HGCAL (Çok Tanecikli Kalorimetre) adlı yeni bir alt algıç yapılması planlanmaktadır. Yapım öncesi bir ön örnek hazırlanmış ve farklı enerjilerdeki çeşitli parçacıklarla teste tabi tutulmuştur. Bu testler esnasında algıcın performansı incelenmiş ve var olan veya oluşabilecek hatalar araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında, 2018 yılının Ağustos ve Ekim ayında yapılan demet testlerindeki veriler kullanılmış olup farklı kurulum düzenleri ve yapılandırmaları ile en iyi sonuçların elde edileceği düzenek de araştırılmıştır. Alınan verilerde minimum iyonize parçacık araştırmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
CMS is one of the four major detectors of LHC. In Phase-2, one of the regular upgrades, a new sub-detector called HGCAL (High Granularity Calorimeter) has been planned. A test setup was prepared and HGCAL tested with various particles with different energies. During these tests, the performance of the detector was examined and any errors that might exist or may arise in the future were investigated. In this thesis, the data from the beam tests which were performed in August and October 2018 were used and different installation setups and configurations were investigated for getting the best results. Minimum ionizing particles studies were also performed in the obtained data.