Refah rejimleri açısından bakım politikaları: Güney Avrupa ve Türkiye mukayeseli analiz
Welfare policy regime in terms of care: Comparative analysis of Southern Europe and Turkey
- Tez No: 562711
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Refah devleti en genel tanımıyla, toplumda barışı ve adaleti sağlamaya çalışan devlet olarak tanımlanmaktadır. Gosta Esping Andersen tarafından yapılan çalışmada refah devleti modelleri; Liberal, Muhafazakâr ve Demokratik olmak üzere üç farklı sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. İlerleyen dönemlerde eleştiriler, sınıflandırmalara farklı bir bakış açısı katmıştır. Leibfried; İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan'ın Güney Avrupa Refah modelini oluşturduğunu ve bu ülkelerin temelde ailenin kilit rolü olmak üzere birçok konuda benzerlik gösterdiklerini ifade etmiştir. Türkiye'de pek çok kez söz konusu ülkeler ile anılmakta ve birçok yönden benzerlik gösterdiği belirtilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı ise, bakım politikaları alanında; çocuk bakım ve yaşlı bakım politikaları temel alınarak Güney Avrupa ülkeleri ile Türkiye'nin refah rejimlerini değerlendirmek, İtalya, İspanya ve Türkiye'nin bakım hizmetlerinin mukayeseli analizini yapmaktır. Bu tez Türkiye'nin Güney Avrupa Refah Devleti ülkeleri ile anılmasına rağmen, Türkiye'nin bakım politikalarına yaptığı harcamaların bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Social welfare state can be generally described as a state seeking to provide social peace and social justice in the society. In his seminal book,“Three Faces of Welfare State”, Gosta Esping Andersen classifies social welfare state models into three different categories; Liberal, Conservative and Social Democrat welfare states. He has been severely criticized for disregarding Southern European countries. However, Leibfried categorized countries such as Spain, Italy, Portugal and Greece constitutes as forth model that is South European Welfare states. These countries have share many similarities due to attributing the key role to the family. Turkey, sharing many similarities with those states has also been categorized as South European Welfare state in countless reports and articles. It is the central aim of the theses is to make a comparative analysis on the care policies between Southern Europe countries and Turkey. The thesis argues that although Turkey is categorized as Southern welfare state, Turkey's expenditure on the care policies is much lower than these states.