Millî Kütüphane 06 YZ A 7521 numaralı Şiir Mecmuası (İnceleme-metin)
The Poem Macmua in Milli Kütüphane with number 06 YZ A 7521 (Examination-text)
- Tez No: 562727
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma Milli Kütüphane'de“YZ A 7521”arşiv numarasıyla kayıtlı olan şiir mecmuasının tanıtımı ve transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Mecmuada, on dördüncü yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar yaşamış olan şairlerin şiirlerine yer verilmiştir. Bu şiirlerden bazıları nazire geleneği çerçevesinde bir araya getirilmiştir. Çalışmamızda öncelikle mecmuanın detaylı tanıtımı yapılmış, mecmuada bulunan şiirlerin transkripsiyonlu metni oluşturulmuş ve mecmuadaki şiirler, ait oldukları şairlerin divanlarındaki şekilleri ile karşılaştırılarak farklılıklar gösterilmiştir. 89 varaktan oluşan mecmuada 85 şair ve 171 şiir bulunmaktadır. Bu şiirlerden 8'inde mahlas kullanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is consist of the introduction and transcription of the poem majmua registered with the archive number of“YZ A 7521”in the National Library. This magazine includes poems written by poets who lived between the 14th and 19th centuries. Some of these poems are gathered together within the frame of nazire tradition. In this study we gave a detailed introduction on the maganize, transcrition text of the poems in the majmua were formed, the poems in the majmua were compared to their original version in the divans of the poets they belong to and the differences between each other were found this way. There are 171 poems and 85 different poets in the 90-shet majmua. In eight poems unused pseudonym.