Yeraltı suyu çekilmesine bağlı arazi sübsidansı değişiminin matlab kullanılarak araştırılması: Konya Ovası (Konya Kapalı Havzası) için modelleme ve tahmine dayalı bir vaka çalışması
Investigation of land subsidence changing due to groundwater withdrawal using matlab: A modelling and predictive case study for Konya Basin (Konya Closed Basin)
  1. Tez No: 562728
  2. Yazar: AHMED WEDAM AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALKAN, DR. MİNE ALACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yer altından petrol ve su gibi sıvı çekimi, tuz, kömür ya da diğer mineraller için yapılan yeraltı maden işletmeciliği çok yaygın biçimde sübsidansa neden olmaktadır. Yeraltından sıvı çekilmesi durumunda coğu zaman sübsidansın nedeni, üstteki kayayı destekleyen su basıncının düşmesidir. Dünya yüzeyinin kademeli yerleşmesi ya da çökmesi olarak tanımlanan arazi sübsidansı, yaygın oluşan jeolojik bir tehlikedir. Su çekildiğinde, kayalardan çökmeye neden olur. Arazi çökmesinin olumsuz etkilerinin azaltmak için bazı durumlarda ortamda bulunan yeraltı suyuna ait akış modellemesiyle birlikte zaman ve yükselme arasında değişimin de dikkatle gözlenmesi gerekmektedir. Türkiye'de bulunan Konya Kapalı Havzası'nda (KKH) arazi çökmesi belirgindir Uzun vadeli yeraltı suyu geri çekilmesinin, çökme oranlarının mekansal değişimi üzerindeki etkisini simüle ederken, MODFLOW sayısal yeraltı suyu akış modeli gibi çeşitli yeraltı suyu akış modeller kullanılmmaktadır. Ayrıca, GPS, InSAR ve ENVISAT SAR görüntüleri de kullanılmaktadır. Bu araştırma, Konya Kapalı Havzası'nın arazi çöküşünün modellenmesinde ve tahmininde Terzaghi'nin 1D konsolidasyon teorisi yardımıyla MATLAB'ı kullanmaktadır. MATLAB tahmine dayalı analiz, gelecekteki olayları tahmin etmek için geçmiş verileri kullanır. Öngörülen dayanım değerleri aynı inceleme yıllarına ait önceki çalışmalarla teyit edilmiş ve Konya Kapalı Havzası için bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Land subsidence is a steady settling or sudden collapse of the Earth's surface and is a geological threat that occurs worldwide as a result of withdrawal of fluids, like groundwater and petroleum, and also subsurface mining of salt, and coal. However, this action is mainly due to excessive groundwater withdrawal from certain types of rocks, such as fine-grained sediments. Mitigating the effects of land subsidence requires careful observations on the temporal change of elevation together with other groundwater flow modeling in some cases. In Turkey, land subsidence is prominent with the Konya Closed Basin. In simulating the effect of long-term groundwater withdrawal on the spatial variation of subsidence rates, various groundwater flow model like the MODFLOW numerical groundwater flow models have been used. Also, GPS, InSAR and ENVISAT SAR images have also been used. This research uses MATLAB with the help of Terzaghi's 1D consolidation theory in modeling and predicting the land subsidence of the Konya Closed Basin. In predicting future subsidence occurrence, MATLAB predictive analytics was used was used in evaluating historical data of the area referring the years between 2011-2014. Subsidence values predicted conformed with previous studies of the same time interval regarding the basin and a model for the Konya Closed Basin was generated.