Türk sigorta sektöründe hileler ve hilelere yönelik tedbirler
Fraud in the Turkish insurance sector and measures of prevention
  1. Tez No: 562738
  2. Yazar: SERDAR ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sigorta sisteminin maruz kaldığı önemli risklerden biri de, dayandığı temel prensip olan güven ilkesini tehdit etmesi nedeniyle sigorta hileleridir. Türk sigorta sektöründe son yıllarda sıklıkla ele alınan konulardan biri olan sigorta hileleri, sigorta poliçesi ile bir şekilde temas kuran çeşitli çevrelerden her bireyi ve işletmeyi kapsayabilen, oldukça karmaşık olabilen bir suç türüdür. Sigorta hileleri, çeşitli branşlarda değişik şekillerde ortaya çıkabilmekte olup, sigortacı sektörüne ek maliyetler yaratmaktadır. Daha da tehlikelisi, sistemin temel ilkesi olan güven duygusunu olumsuz etkileyerek sistemin sürdürülebilirliğini tehdit eden sigorta hileleri, sigorta sisteminde yer alan tüm oyuncularının önemli sorunlarından biridir ve tüm oyuncuların bu sorun hakkındaki farkındalık düzeyinin artması, sigorta hilelerinin önlenmesi ve tespiti açısından hayati önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı; Türk sigorta sektöründe karşılaşılan hileleri incelemek, sigorta sektöründe sigorta hileleri ile bu hilelere yönelik kamu tarafından alınan tedbirlerin mevcut durumunu açıklamak ve değerlendirmektir. Türk sigorta sektöründe hemen her branşta çeşitli sigorta hileleri görülebilmektedir. Bu hileler ile mücadelede, Türkiye'deki mevcut durumda, özellikle gerekli yasal zeminin oluşturulması ve kamu kurum ve kuruluşlarının izleme, analiz ve raporlama faaliyetleri açısından önemli ilerlemeler kaydedildiği belirlenmiştir. Ayrıca, sigorta hileleri konusunda yapılan bildirimlerin açık ara çok büyük bölümünün oto sigortaları ile ilgili olduğu, bunun etkisiyle analiz çalışmalarının da oto sigortaları üzerinde yoğunlaştığı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the important risks that the insurance system is exposed to is insurance fraud because it threatens the basic principle of trust. Insurance fraud, which is one of the most frequently discussed issues in the Turkish insurance sector in recent years, is a complex form of crime that can cover every individual from various circles who somehow comes into contact with the insurance policy. These abuses can occur in various forms in various branches and create additional costs for the insurance sector. Even more dangerous, insurance fraud, which threatens the sustainability of the system by negatively affecting the basic principle of trust, is one of the major problems of all players in the insurance system and increasing awareness of all players about this problem is vital for preventing and detecting insurance fraud. Purpose of the study is to examine the frauds encountered in the Turkish insurance sector, to explain and evaluate the current situation of the insurance frauds and the measures taken by the public towards these frauds. Various insurance frauds can be seen in almost every branch in the Turkish insurance sector. In dealing with these frauds, the current situation in Turkey, particularly to establish the necessary legal basis and monitoring of public institutions and organizations, significant progress in terms of analysis and reporting activities were recorded. In addition, it has been observed that almost all of the notifications made about insurance frauds are related to auto insurances and as a result of this, analysis studies are focused on auto insurances.