Sağlık sektöründe kamu özel işbirliği sözleşmeleri
Public private partnership contracts in healthcare sector
  1. Tez No: 562737
  2. Yazar: DİLEK KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde, yatırım ihtiyaçlarının giderilmesinde yaygın bir şekilde kullanılan kamu özel işbirliği modeli, bir projenin kamu ile özel sektör arasında yapılan sözleşme çerçevesinde, risk ve getirilerinin paylaşılarak hayata geçirildiği modellerdir. Bahsedilen sözleşmeler özel hukuka tabi olup uluslararası literatürde kamu özel işbirliği sözleşmeleri (PPP Contract) olarak adlandırılmaktadır. Kamu özel işbirliği modeli, ülkemiz mevzuatında, ismen sağlık sektöründe uygulanan yap-kirala-devret modelinin düzenlendiği 6428 sayılı Kanun'da zikredilse de, 1980'lerden beri uygulanmakta ve yap-işlet, yap-işlet-devret, işletme hakkının devri modellerini de kapsamaktadır. Söz konusu modellerin ve bu modellerin uygulanmasına yönelik akdedilen kamu özel işbirliği sözleşmelerinin, çerçeve bir kanunda düzenlenmesine yönelik eskiden beri kanun çalışmaları yapılmışsa da henüz yasalaşan bir çalışma bulunmamaktadır. Konunun genişliği sebebiyle çalışmamızda, ülkemizde sağlık sektöründe uygulanan yap-kirala-devret modelinin uygulanmasına yönelik akdedilen kamu özel işbirliği sözleşmeleri incelenmiş olup diğer kamu özel işbirliği modellerine de değinilmiştir. Bu çerçevede, bir projenin yapılması, kiralanması, devri gibi unsurlardan oluşan kamu özel işbirliği sözleşmelerinin kapsamı, hüküm ve sonuçları ve sona ermesi gibi hususlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Public private partnership model, which is commonly used in many countries to fulfill the investment needs of the public sector, is model in which risks and returns are shared between the public and private sectors through contracts. These contracts are subject to private law and known in the international literature as PPP Contracts. Even though the public private partnership model is mentioned in the Law No. 6428 regulating the structure of the build-lease-transfer model applied in the healthcare sector, it has been implemented since the 1980s and includes the build-operate-transfer, build-operate and transfer of operating rights models. Even though there has been several works aimed to regulate the public private partnership model and contracts concluded for the implementation of the PPP model, these works have not been enacted. Due to the extent of the subject, in our study, public private partnership contracts concluded for the implementation of the build-lease-transfer model applied in the healthcare sector in Turkey are analyzed and other public private partnership models are also mentioned. In this context, the scope, terms and results and termination of public private partnership contracts which set the terms of the construction, leasing and transfer of a project have been analyzed.