Scheduling the Turkish Super Football League
Türkiye Süper Futbol Ligi'nin çizelgelenmesi
- Tez No: 562743
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SÜTÇÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde spor etkinliklerinin ekonomik büyüklükleri nedeniyle bir işletme olarak organize edilmesi, pazarlanması ve yönetilmesi gerekiyor. Takımlar yeni oyuncuları transfer etmek için inanılmaz yatırımlar yapıyor. Populer liglerin yayın hakları yüz milyonlarca dolara satılabiliyor. İyi bir turnuva çizelgesi; adalet, organizasyonun güvenliği, maçların seyirci çekmesi, yayıncıların ve reklamcıların yatırımlarının karşılığını alabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak, adil ve uygun bir program oluşturma niyeti, paydaşların farklı ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların sürekli birbiriyle çatışıyor olması nedeniyle kolay değildir. Turnuvadaki takım sayısı arttığında, geleneksel yöntemlerle en uygun çözüme ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu tezde, merdiven deseni dediğimiz bir dizi desen eleme yöntemi bulduk. Dahası, merdiven deseni metodu yardımıyla, çok karmaşık bir problemi kolay ve hızlı bir şekilde çözebilecek 5 adımlı bir yaklaşım geliştirdik. Sonuç olarak Türkiye Süper Futbol Ligi için daha iyi bir çizelge oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Sports entertainment was usually casual in the past, however, today's sport has to be organized, marketed, and administered as a business because of economic size. Teams are making big investments to transfer new players. Broadcast rights of some competitions are being sold for hundreds of millions of dollars. The schedule is important for the organization's safety, game attendance, public interest, broadcasters, and advertisers and fairness. However, creating a fair and appropriate schedule is not easy because of the different needs of the stakeholders and the needs often conflict with each other. When the number of teams in the tournament increases, it may not be possible to reach the optimal solution with traditional methods. In this thesis, we have found a number of pattern elimination methods that we call“ladder patterns”. Moreover, with the help of ladder patterns, we developed a 5-Step approach that can able to solve a very complicated problem easily and quickly. At the result, a better schedule created for the Turkish Super Football League.