Determining an optimal match day distribution for the Turkish super league using non-linear binary integer programming
Doğrusal olmayan ikili tam sayı programlaması ile Türkiye süper ligi için optimum maç günü dağılımının belirlenmesi
  1. Tez No: 761543
  2. Yazar: BABA ALI SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Spor planlaması son yıllarda önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Hangi takımın hangi mekanda ve hangi saatte oynayacağını belirleme kararı, katılan herkesin genel refahı için esastır. Bu, oyunların programlanması sırasında, bu programları etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak adaleti gerektirir. Bu tez, bir sezon boyunca takımlar arasında adil bir oyun dağılımı sağlayan en uygun programı belirler. Amaç, dağılımların katılan takımlar için ideal maç günü dağılımına mümkün olduğunca yakın olmasını sağlamaktır. Haftalık fikstür sapmaları hesaplanarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun çizelgeleri ile karşılaştırılır. Problem doğrusal olmayan bir ikili tamsayı programlama olarak formüle edilmiş ve AMPL ile çözülmüştür. Sonuçlar, modelin uygulanmasıyla TFF programlarının önemli ölçüde iyileştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sports scheduling has become an important topic of research in recent years. The decision to assign which teams to play in which venue and at which time is fundamental to the general welfare of everyone involved. This calls for fairness during scheduling of games while considering factors that influence those schedules. This thesis determines an optimal schedule that yields a fair distribution of games among teams over the course of a season. The goal is to ensure that the distributions track as close as possible to the ideal match day distribution for participating teams. Deviations for weekly fixtures are calculated and compared to the schedules by the Turkish Football Federation. The problem is formulated as a non-linear binary integer programming and solved with AMPL. Results demonstrate that the TFF schedules can be significantly improved by implementing the model.