News readers' perception of clickbait news
Haber okuyucularının tık tuzağı haber algısı
  1. Tez No: 562760
  2. Yazar: ANIL KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM YANARDAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, tık tuzağı içeriklerin çevrimiçi haber okuyucularına etkisini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Tık tuzağı algısına odaklanılan tezde, okuyucuların bu tip içeriklere yönelik tavırları ve onlarla nasıl etkileşime geçtikleri incelenmiştir. Bu etkileri anlamak için hazırlanan araştırma, mülakat ve anket analizleri olmak üzere üç araştırma bölümünden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümü, niceliksel çevrimiçi anket araştırmasını içermektedir. Bu bölümde katılımcılar; haber tüketim alışkanlıkları, haber okumada kullandıkları araçlar ve tık tuzağı içeriklere yönelik algılarıyla ilgili soruları yanıtlandırmıştır. İkinci, niteliksel çevrimçi ankete, önceki ankete de katılım sağlamış kişiler yanıt vermiştir ve tık tuzağı içeriklerle olan etkileşimlerini anlatmışlardır. Son bölümdeki mülakat sonuçlarında ise, iki dijital haber merkezi yöneticisi ve tık tuzağı karşıtı bir inisiyatifin yöneticisinin, tık tuzağı deneyimleriyle ilgili paylaşımları ve bu tip içeriklerin oluşturulma süreciyle ilgili yorumları yer almaktadır. Bu çalışma, dijital haber evrenini ve çevrimiçi haber okuyucularının görüşlerini irdeleyerek, Türkiye'deki okuyucu kitlesinin tık tuzağı farkındığına dair bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to reveal the impact of the clickbait content to online news readers. Study focuses on the readers' perception of the clickbait and analyzes their behavior to these content and examines how they interact with these news. To understand these effects, study has three research sections made of interviews and survey analysis. First part is an online, quantitative survey research. Attendees answer questions regarding their habits of consuming news, the mediums they use to consume news and their perception of clickbait content. On the second, qualitative part of the research, attendees who also participated the previous survey explain their interaction with clickbait content via open ended answers. In the last part, which includes the results of the interviews, two digital news outlet executives and an anti-clickbait initiative manager share their experiences with the clickbait content and commentate on the background process of the creation of these content. By scrutinising the environment of digital news and online news readers' remarks, this thesis offers a perspective of the clickbait awareness in Turkish news reader audience and how they interact with these type of content.