Üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere katılımlarının ve motivasyonlarının akademik başarı düzeylerine etkisi
The effect of university students' participation in recreational activities and motivations on academic achievement levels
  1. Tez No: 562761
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere katılımlarının ve motivasyonlarının akademik başarı düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evreni belirlenirken rekreasyonun eğitim öğretim hayatındaki önemi göz önünde bulundurularak, geleceğin öğretmen adaylarının bulunduğu Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tercih edildi. Örneklem de bu evren içinden rastgele seçilmiş 414 öğrenciden oluşturuldu. Ayrıca özel yetenek sınavı ile girilen bölümlerde okuyan öğrenciler, araştırmanın objektifliğine zarar verebilme ihtimalinden dolayı çalışmaya dâhil edilmedi. Nicel araştırma yönteminin betimsel ve tarama modeline göre yapılan bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanıldı. Anketin birinci kısmında demografik bilgiler, ikinci kısmında Mutlu (2008) tarafından Türkçeye çevrilen“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”ve üçüncü kısmında Akgül ve Gürbüz (2010) tarafından Türkçe uyarlanan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”kullanıldı. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of participation and the motivation of the university students' in recreational activities on academic achievement levels. Considering the importance of recreation in education life while determining the universe of the research, Trakya University Faculty of Education, where future teacher candidates were in, was preferred. The sample was composed of 414 students randomly selected from this universe. In addition, students studying in the departments entered with talent exam were not included in the study because of the possibility of damaging the objectivity of the research. In this study which was conducted according to descriptive and scanning model of quantitative research method, questionnaire was used as data collection method. In the first part of the questionnaire, the demographic information, in the second part, ''Leisure Time Motivation Scale '' which was translated into Turkish by Mutlu (2008) and in the third part '' Leisure Attitude Scale: LAS '' adapted to Turkish by Akgül and Gürbüz (2010) were used. Data were analyzed by SPSS program.