Adana evlerinin iklimsel açıdan incelenmesi
- Tez No: 56278
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
GIRÎS VE ÖZET Bu araştırma ile geleneksel ve günümüz Adana evlerinden seçilmiş örneklerin iklime uyumu açısından olumlu ve olumsuz yönlerini irdeleyerek günümüz Adana konutları tasarımına, ışık tutmayı amaçladım. Yerleşim bölgelerindeki iklim koşulları mimari biçim lenişleri etkilemesi açısından çok önemlidir. Adana'nın geleneksel ve günümüz evlerini incelemeden önce, iklim elemanlarının Özelliklerini ve değerlendirmelerini genel anlamda açıklamanın yararlı olacağını düşündüm. tklimin yerküreye etkisi, canlılara etkisi, bu etki altında canlıların yapı gereksinmesi, iklim bölgeleri ve bölgelere uyumlu genelde yapı karekteri ve mimari uygulama öncesi araştırma yöntemleri açıklanacaktır. Uygulama bölgesinin konuya ilişkin tanımlamaları, iklim analizleri yapılarak geleneksel ve günümüz uygulamasının irdelenmesi, bölgenin özellikleri dikkate alınarak yapı lacakt ı r. iklimsel analizleri, geleneksel ve günümüz yapılarının irdelenmesine bağlı olarak Adana kentinin ve konutlarının tasarım ilkeleri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
PREFACE In this research paper, I have tried to find a few design solution to present day Adana housing projects by looking into climate compatibilities of selected Adana houses of the past and present. Local climate conditions are the major elements which effect the architecture of a given region. Before studying the traditional and modern houses of Adana, it was thought to be rather approprate to look into the general climate conditions of the region. The effects of climate to the Earth, its inhabitants and the requirements of beings to housing together with some suggestions as to how climate compatible architecture and buildings can be studied and thus produced will be discussed. Local definitions related to the topic, traditional and modern approaches to the subject, the analysis of applications with regards to the climatic conditions and the sun factor, together with the facades and as a result the dimensioning and the structural elements used, will be di scussed. Region's climatic condition analysis and related this. City and house planning principles will be explained.