Yeni nesil annelik ve yeni medya ilişkisi blogger anneler örneği
New generation motherhood and new media: Blogger mothers example
  1. Tez No: 562784
  2. Yazar: FJOLLA LECAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AKINCI ÇÖTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumun sürekliliği ve kültürün aktarımı, neslin devamıyla sağlanır. Çocuk sahibi olmak ve nesillerin devamını sağlamak toplumun ve kültürün temel taşlarından biridir. Çocuk sahibi olma annelik rolü ve sorumluluğu, cinsiyetler arası bir dengesizliği de zorunlu olarak üretmiştir. Bir başka deyişle, çocuk sahibi olmak hem kadın hem de erkek için geçerli bir durum iken gerek insan doğası gerekse kültürün etkisine bağlı olarak annelik, çocuk sahibi olma durumunda daha öne çıkan bir rol taşımaktadır. Günümüzde medya ve iletişim teknolojilerinin hız kazanması bireylerin, medyada geleneksel medyanın tersine yeni medya teknolojileri ile medya pratiklerinin üretiminde daha fazla yer edinebilmelerini sağlamaktadır. Artık popüler kültürün de etkisiyle yeni nesil anneler sosyal medya kullanımı ile hem annelik rolünün yeniden üretimine dahil olmuş hem de farklı bir sosyalleşme sürecinin de başlatıcısı olmuşlardır. Tezde sosyal değişim temellerine bağlı kalınarak toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden yeni nesil annelik ve yeni medya ilişkisi ortaya konulmuş yeni ortaya çıkan özel alan içinden kamusala uzanan perspektifte annenin sosyalleşme süreci analiz edilmiştir. Bu yeni sosyalleşeme süreci sosyal medya üzerinden sağlanmaktadır. Bu bağlamda söz konusu durumun ortaya konulması amacıyla en çok takip edilen üç blogger annenin blogları ve paylaşımları söylem analizi ile incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda blogger annelerin Bu noktada seçilen anne blogların benzerlikleri ve farklılıkları şu şekilde özetlenebilir. Örnek blogların benzer özellikleri: Kendi annelikler ve çocukları hakkında paylaşımlarda bulunmaktadırlar, amaçları takipçilerin dikkatini çekip takipçi sayısını artırmaktır, yeni annelere bilgi ve deneyim desteğinde bulunmaktadırlar, blogger anneler genellikle çocuk sahibi olduktan sonra kariyer hayatına son vermişlerdir, bloglarını sosyalleşme ve ikinci bir kariyer gelişimi olarak kullanmaktadırlar, kendilerini tanıtma konusunda hassas davranmaktadırlar, takipçilerine karşı samimi bir dil kullanmaktadırlar, çocuklarla ilgili konulara ağırlık vermektedirler, bloglar ürün pazarlamaya yöneliktir Örnek blogların farklı olan özellikleri: Blogların dördünden biri (teknolojik anneler) genel olarak teknolojik ürünler hakkında paylaşımlarda bulunmaktadır, blogların dördünden ikisine (annekaz ve şafağındünyası) bloglarında sosyal sorumluluk projeleri kapsamında paylaşımlara rastlanmıştır, blogların dördünden biri (blogcu anne) bloğunda aile içi yaşam ortamını daha açık bir şekilde paylaşmaktadır, blogların dördünden biri (blogcu anne) takipçilerinde özel bir bölümde konuk yazar olarak blogda yazı paylaşabilme imkânını sağlamıştır, blogların dördünden biri (blogcu anne) kendi hayatını anlatan kitabını yayınlamıştır.
Özet (Çeviri)
The continuity of society and the transfer of culture is ensured through the continuation of the generation. Having children and maintaining generations is one of the cornerstones of society and culture. The role of motherhood and responsibility for having a child has necessarily produced a gender imbalance. In other words, while having a child is valid for both men and women, motherhood has a more prominent role in the case of having a child, depending on both human nature and the impact of culture. Nowadays, the acceleration of media and communication technologies enables individuals to gain more place in the production of media practices with new media technologies as opposed to traditional media. Under the influence of popular culture, new generation mothers are now involved in the reproduction of the role of motherhood and also the initiator of a different socialization process through the use of social media. In the thesis, the relationship between new generation motherhood and new media has been put forward through the role of social change, and the socialization process of the mother has been analyzed in the perspective that extends from public to private. This new socialization process is provided through social media. In this context, the blogs and shares of the four most followed blogger mothers were examined with discourse analysis in order to reveal the situation in question. As a result of this review, the similarities and differences of blogger mothers selected at this point can be summarized as follows. Similar features of sample blogs: Sharing about their own motherhood and children, their aim is to attract the attention of followers and increase the number of followers, support new mothers with knowledge and experience, blogger mothers usually ended their career after having children, they use their blog as socialization and second career development, they are sensitive about introducing themselves, they use sincere language towards their followers, focus on children's issues, they use blogs for product marketing Sample blogs have different features: One in four blogs (Teknolojik Anneler) generally share technological products, two out of four blogs (Annekaz and Şafağın Dünyası) have shared posts on social responsibility projects, one in four blogs (BlogcuAnne) shares the family life more openly in her blog, one of the four blogs (BlogcuAnne) provided the opportunity to share articles on the blog as a guest writer in a special section, one of the four blogs (the blogger mother) published her book about her life