1887-1906 Maadin Nizamnamesi ile yabancılara tanınan imtiyazlar
Mining regulations 1887-1906 and preferences recognized for foreigners
  1. Tez No: 562783
  2. Yazar: FATMA TAMBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Madenler, Osmanlı Devleti'nin en önemli gelir kaynaklarından biri ve toplum refahı için önemli unsurlardır. Bu bakımdan Osmanlı'da madencik alanındaki faaliyetlerine öncelik verilmiştir ve işletilmesi yönünde değişik usuller getirilmiştir. Osmanlı Devleti fethettiği Rumeli Bölgesinde maden yataklarının işletilmesinde devamlılık sağlamak üzere bölgedeki maden nizamnamelerinin temelinde kanunnameler hazırlamıştır.19.yüzyıl da Osmanlı da madencilik faaliyetleri hususunda; 1861, 1869, 1887 ve 1906 tarihinde nizamnameler yürürlüğe girmiştir.1869 nizamnamesi ile Osmanlı'da maden imtiyazına sahip olan yabancıların sayısı artmıştır. Sultan II. Abdülhamit Döneminde 1887 den sonra yabancılara özellikle boraks beton asfalt simli kurşun krom linyit kömürü manganez kurşun kömür madenlerinin işletmesini alan yabancılar anonim şirketleri kurmuşlardır. 1906 nizamnamesi, 1954 yılına kadar Osmanlı Devletinde maden mevzuatlarının temel ve ana ilkelerini oluşturan yasalar olarak uygulanmıştır. Bu nizamnamenin yabancılara sağladığı imtiyazlar sayesinde, kurşun, kömür, krom, boraks, simli kurşun v.b madenler Fransız, Alman ve İngiliz Şirketler tarafından işletilmiştir. Bu tezde özellikle 1887 ve 1906 tarihli maden nizamnamesi üzerinde durularak bu imtiyazlara göre yabancılara tanınan imtiyazlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mines were one of the most important income sources for the Ottoman state and one of the most significant elements of communal welfare, as well. In this regard, the Ottoman state gave priority to mining activities and employed various methods for their management. In order to ensure the continuation of operations in mines in the Rumeli region, which the Ottomans conquered, laws were prepared as the basis for mining regulations in that region. Concerning mining activities in the Ottoman state in the 19th century; Regulations were implemented in 1861, 1869, 1887 and 1906. With the 1869 regulations, the number of foreigners enjoying mining preferences in the Ottoman state increased. During the period of Sultan Abdülhamid II, after 1887 foreign joint stock companies for foreigners who operated, in particular, borax, cement, asfalt, silvery lead, chrome, lignite coal, manganese, lead and coal mines, were formed. The 1906 regulations remained in effect until 1954 and were implemented as the laws which formed the basis and main principles of mining regulations in the Ottoman state and afterwards. Thanks to the preferences these regulations afforded to foreigners, French, German and British companies operated lead, coal, chrome, borax and silvery lead mines, among others. In this thesis, we will focus primarily on the 1887 and 1906 mining regulations and evaluate the preferences recognized for foreigners.