Toprak hava ısı değiştiricili hibrit bir ısı pompasının termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a hybrid heat pump with earth air heat exchanger
- Tez No: 562848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, toprak hava ısı değiştiricili bir ısı tasarımı yapılmış ve üretilmiştir. Hibrit sistem ile geleneksel hava kaynaklı ısı pompasının ısıtma performans katsayısı ve ekserji verimi benzer çevre kış şartlarında deneysel olarak karşılaştırılmıştır. sonuş olarak, geliştirilen hibrit sistemin enerji performans katsayısını maksimum %13,87, minimum %11,37 arttırdığı, ekserki performansını ise maksimum %34, minimum %26 arttırdığı deneysel olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a heat design with soil air heat exchanger is made and produced. heating performance coefficient and exergy efficiency of hybrid air system and conventional air source heat pump werecompared experimentally that the developed hybrid system increases the energy performance coefficient by a maximum of 13,87%, minimum by 11,37%, increases the exergy performance by a maximum of 34% and minimum by 26%.