Sepiyolitin Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) atıksuyundaki organik ve inorganik parametrelerin fiziko-kimyasal yöntemlerle (pıhtılaştırma-yumaklaştırma ve/veya adsorpsiyon) gideriminde kullanımının araştırılması
Investigation of using sepiolites as a coagulant in Adana Organized Industrial Zone Wastewater
  1. Tez No: 562852
  2. Yazar: AHMET CEM SUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Eskişehir bölgesinden temin edilen 4 farklı sepiyolitin (SCN-1, SCN-2, SCN-3, SCN-4) Adana Organize Sanayi Bölgesinden alınan atıksularda koagülant olarak etkinliği, koagülant olarak yaygın kullanılan demir klorürle karşılaştırılarak incelenmiştir. Laboratuvar ortamında Jar Test düzeneğinde gerçekleştirilen pıhtılaştırma ve yumaklaştırma işlemlerinde sepiyolitin koagülant olarak etkinliğinin kimyasal bileşenine ve pH'a bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir. Yapılan Jar Test deneylerinde kalsiyum içeriği yüksek olan SCN-1 sepiyoliti (%66.6 CaO) KOİ gideriminde demir klorür ve diğer sepiyolitlere göre daha etkili sonuçlar vermiştir. AKM, Renk ve Bulanıklık parametrelerinde ise silisyum ve demir içeriği yüksek olan SCN-4 sepiyolitinde (%72,3 SiO2, %15 Fe2O3) demir klorür ve diğer sepiyolitlerden daha yüksek arıtma verimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of sepiolites as a coagulant for Adana Organized Industrial Zone was investigated and compared with ferric chloride. In these experiments, four sepiolite samples with different chemical compositions obtained from different regions of Eskişehir, Turkey were used. In all coagulation-flocculation experiments using sepiolites, it was apperent that the predominant removal mechanism varies with the pH and chemical components of the sepiolites. In all jar test experiments because of the high calcium content of SCN-1 (%66,6 CaO) sepiolite samples obtained with better results compared to other sepiolite samples and ferric chloride in COD removal. The highest removal efficiency of TSS, color and turbidity was attain all with SCN-4 sepiolite samples with high silicon and ferrous (%72,3 SiO2, %15 Fe2O3) content.