Sedanter ve amatör sporcu sağlıklı genç erişkinlerde tek seanslık orta ve şiddetli aerobik egzersize kardiyovasküler yanıtların karşılaştırılması
Assessment of a bout of moderate and vigorous aerobic exercise on cardiovascular responses in amateur athletes and young adults
  1. Tez No: 474461
  2. Yazar: CANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL DİDEM TAKİNACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde farklı yoğunlukta yapılan fiziksel aktivitenin kardiyovasküler sistem üzerinde etkileri halen net olarak bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamız sedanter bireylerde ve amatör sporcularda tek seanslık orta ve şiddetli egzersizin kardiyovasküler etkilerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 80 gönüllü genç erişkin (40 amatör sporcu ve 40 sedanter) katılmıştır. Amatör sporcular Grup I'e (ortalama yaş: 25.0  3.6 yıl), sedanter bireyler Grup II'ye (ortalama yaş: 23.8  3.7 yıl), dâhil edilmiştir. Her iki gruptaki bireyler iki kez değerlendirmeye alınmıştır. Birinci değerlendirmede OŞE (Orta Şiddette Aerobik Egzersiz; 5km/h 30 dk. yürüyüş), ikinci değerlendirmede ise ŞE (Şiddetli Aerobik Egzersiz; 8km/h 20 dk. koşu) yaptırılmış, egzersize verilen cevaplar değerlendirilmiştir. Sistolik Kan Basıncı (SKB), Diastolik Kan Basıncı (SKB), Kalp Hızı (KH), Oksijen Saturasyonu (SpO2), Vücut Isısı (VI) ve Dakika Solunum Sayısı (DSS) ölçülmüştür. Çalışmamızda; OŞE sonrasında SKB ve DKB artışı ile SpO2 değişimi Grup II'de anlamlı olarak daha yüksek bulunurken, kalp atım sayısı ve solunum hızında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ŞE sonrasında ise sistolik kan basıncı artışı, oksijen saturasyonu değişimi, kalp hızı artışı ve solunum hızı artışı Grup II'de anlamlı olarak daha yüksek bulunurken, diastolik kan basıncı değişimi, vücut ısısı arasında gruplar arası anlamlı bir fark bulunamamıştır. Grup II'nin Borg skoru hem OŞE sonrasında hem de ŞE sonrasında anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, düzenli spor yapan bireylerin kardiyovasküler yanıtlarının sedanterlere göre başlangıç değerlerine daha yakın olduğu ve iki grup arasındaki bu farkın egzersizin şiddetiyle doğru orantılı olarak arttığı görülmüştür. Ayrıca her iki egzersiz tipini de sağlıklı genç erişkin bireylerde sağlığı geliştirmek için kullanmanın uygun olduğu sonucuna varılmıştır. İleride yapılacak çalışmaların, çalışmamızda kullanılan protokollerini daha geniş yaş aralıklarındaki bireylere uygulaması ve amatör sporcuların yaptıkları spora göre sınıflandırılmasının gerekliliği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Today, the effects of physical activity performed at different intensity on the cardiovascular system are still not clearly known. Therefore, in our study, sedentary individuals and amateur athetes were assessed in a single session with the aim of evaluating the cardiovascular effects of modarate and severe exercise. Totaly 80 participants (40 amateur athletes and 40 sedantary, young adults) were inclusion in our study. They divided into two groups; amateur athletes (mean age: 25.0  3.6 yrs) and sedantary in group II (mean age: 23.8  3.7 yrs). Participants in both groups were severe two times. Firstly at modarete intensity (5km/h 30 min. walking) and secondly at vigorous intensity (8km/h 20 min. jogging). SBP (Systolic Blood Pressure), DBP (Diastolic Blood Pressure), HR (Heart Rate), SpO2 (Oxygen Saturation), BT (Body Temperature) and RR (Respirotary Rate) were measured. In our study, after modarte intensity aerobic exercise, change in SBP, DBP and SpO2 were significantly higher in Group II. And there were no significant differences between the gropus in HR and RR. After severe intensity aerobic exercises, change in SBP, SpO2, HR and RRwas significantly higher in Group II while there were no significant differences were observed between the gropus in DBP and BT. The BORG score of Group II was significantly higher after both modarete and severe intensity aerobic exercise. As a result, the cardiovascular responses of amateur athletes were closer to initial values and the differences between the two groups were increased in direct proportion to the intensity of the exercise. Both of exercise intensities could be adequate for improving the healthy young adult's health. It is outcomed that the exercise protocol of our study should be used in larger populations with different ages and amateur athletes should be classidied according to their exercise type in future researches.