Atık asfalt kaplamalarla oluşturulmuş bitümlü sıcak karışım özelliklerinin ileri düzey performans deneyleriyle belirlenmesi
Determination of hot mixed properties of waste asphalt coatings by advanced level performance tests
  1. Tez No: 562888
  2. Yazar: TAYFUN GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğal kaynakların etkili bir şekilde kullanılması son yılların önemli araştırma konularından birisidir. Bu kapsamda, hem maliyet hem de çevre yararı birçok konuda geri dönüşüm çalışmalarını arttırmıştır ve asfalt sektöründe de atık asfaltın yeniden kullanımı çalışmalarına hız kazandırmıştır. Giderek azalan agrega kaynakları ve artan karayolu inşaat maliyetleri bu tez çalışmasının yapılmasında önemli etken olmuştur. Tez çalışmasında, Antalya bölgesinde bulunan ve ekonomik ömrünü tamamlamış asfalt kaplamaların geri dönüştürülebilmesi durumunda, elde edilen yeni karışımın performansı analiz edilmiştir. Atık asfalt kaplaması ve sathi kaplamanın bitümlü temel tabakasında yeniden kullanılması Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Karayolu Teknik Şartnamesi 2013'te mevcut olan bitümlü temel kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda bu malzemelerden değişik oranlarda (%10,%20,%30) atık asfalt kaplaması ve (%10) sathi kaplama ile hazırlanan yeni karışım numuneleri üretilmiştir. B70/100 ve B100/150 olmak üzere iki çeşit bitüm kullanılmıştır. Hazırlanan karışımlara Marshall deneyleri, İndirekt Çekme Testi, parça kaybı (Cantabro) ve yorulma deneyi uygulanmıştır. Bu deneylerden elde edilen veriler kullanılarak asfalt karışımlarının performansı incelenmiştir. 30KA-70/100 numunesi tüm şartname kriterlerini sağladığından ve yüksek performans puanından dolayı en iyi numune kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effective use of natural resources is an important research topic in recent years. In this context, both the cost and the environmental benefit have increased recycling efforts in many areas and have accelerated the use of waste asphalt in the asphalt sector. In this thesis study, performance of a new mixture was analysed which is obtained from asphalt pavements that have completed their economic lives if they can be recycled in Antalya region. Reuse of reclaimed asphalt pavement (RAP) and chip-sealed pavements in bituminous treated base were evaluated by taking into account the criteria in the Republic of Turkey General Directorate of Highways Technical Specification 2013. In the experimental studies, new Marshall mix samples were prepared from these materials in various ratios; such as, RAP (10%, 20%, 30%) and chip-sealed pavement (10%). Two types of bitumen, B70/10 and B100/150 were used. Marshall experiments, indirect tensile test (ITS), Cantabro and fatigue test were applied to prepared mixtures. The performance of asphalt mixtures were examined by using obtained data from these experiments. The 30KA-70/100 sample was accepted as the best sample; since, it satisfies all the specification criteria and because of its high performance score.