Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar ve Limnesia fulgida (Acari, Hydrachnidia) türlerinde spektrofotometrik analizler
Spectrophotometric Analysis of Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar and Limnesia fulgida (Acari, Hydrachnidia) species
  1. Tez No: 562889
  2. Yazar: NAZİF HACIMURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Parazitoloji, Biochemistry, Biology, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Karamık Gölü'nden toplanan farklı su kenesi türlerinde (Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar ve Limnesia fulgida) UV ve FT-IR teknikleri ile spektrofotometrik analizleri ilk kez uygulandı. İncelenen üç türün titreşim frekansları okundu ve fonksiyonel gruplar (OH, C-H, C=O, C-O, C-N) tanımlanarak çalışılan örneklere ait UV ve FT-IR spektrum frekans aralıkları belirlendi. Elde edilen sonuçlar tür düzeyinde değerlendirildi. Tür düzeyindeki farklılıklar ele alındığında Hydryphantes dispar ve Limnesia fulgida türleri arasındaki fonksiyonel grupların daha yakın olduğu görüldü. Tüm türler için elde edilen veriler grafiksel olarak incelendi ve dört farklı spektrum bölgesi tanımlandı. Sonuç olarak bu türlere ait spektroskopik analiz grafikleri karşılaştırıldı. Buna göre; çalışılan türlerin spektrum grafik aralıklarının üç türde de oldukça yakın olduğu görüldü. Fakat her bir türün pik aralıklarında kendine özgü değerlere sahip olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, UV and FT-IR analysis on water mite species (Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar and Limnesia fulgida) was carried out for the first time. Vibration frequencies of the three species was determined, and UV and FT-IR spectrum frequency ranges were determined by characterization of functional groups (OH, C-H, C=O, C-O, C-N). The obtained results were evaluated at species level. When the differences at species level is considered, functional groups between Hydryphantes dispar and Limnesia fulgida species observed to be closer. All data obtained for all species were inspected graphically and four different spectrum regions are determined. Finally, spectroscopic analysis graphs of these species were compared. As a result, graph ranges of all species that were studied were found to be considerably close. However, it had been observed that every single species has its own unique values between the peak ranges.