Al(III) iyonu tayini için polimerik esaslı fluorimetrik sensör geliştirilmesi
Development of polymeric based fluorimetric sensor for determination of Al(III) ion
  1. Tez No: 562896
  2. Yazar: PELİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KÖK YETİMOĞLU, DOÇ. DR. SONER ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Alüminyum, endüstrinin farklı dallarında birçok ürünün yapımında kullanılan ve dünya ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan bir elementtir. Alüminyum metali; kablo yapımında, metal alaşımlarında, boyacılık endüstrisinde, bunların yanı sıra hafifliği ve yüksek dayanıklılığıyla uzay ve havacılık sanayii için de ciddi öneme sahiptir. Günümüze kadar alüminyum ile ilgili çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu zamana kadar alüminyumun tespiti için yapılan çalışmaların birçoğunda PET, DLLME, ICP-AES, ICP-OES, ET-AAS, HPLC gibi yöntemler kullanılmıştır. Kullanılan bu klasik yöntemler; zaman alıcı, ön işlem gerektiren, analiz şartlarının zor sağlandığı, maliyet açısından ekonomik olmayan yöntemlerdir. Ayrıca bu yöntemlerin hemen hemen hepsi tek kullanımlıktır. Yani alüminyum tayini yapılmak istendiğinde her analiz için aynı zorluklarla tekrar karşılaşılacaktır. Çalışmamızda yoğurt, soya unu ve et numunelerinde alüminyumun tayini için uygun fonksiyonel monomerler ve uygun çapraz bağlayıcılar yardımıyla UV ışık altında polimerleşebilen ve fluoresans veren polimerik esaslı optik bir sensör hazırlanmıştır. Bu polimerik membranın karakterize edilmesi ve geliştirilen yöntemin validasyonu için gerekli olan pH, çalışma aralığı, hassasiyet, tayin sınırı ve yabancı iyon gibi parametreler sistematik olarak incelenmiştir. Geliştirilen sensörün fluoresans uyarma ve emisyon dalgaboyları sırasıyla 322 nm ve 356 nm'dir. Sensörün yanıt verme süresi 20-40 saniye arası olup çalışmalar pH: 3'de gerçekleştirilmiştir. Bunların yanı sıra çalışmanın doğrusal aralığı 7,41x10-9 – 7,41×10-8 mol L-1 arasındadır. Geliştirilen sensörün tespit sınırı ise 6,3x10-10 mol L-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum is an element used in the production of many products in different branches of the industry and has an important place in the world economy. Aluminum metal; cable construction, metal alloys, painting industry, as well as lightness and high durability of space and aerospace industry is also important. Until now, various studies related to aluminum have been carried out. Up to this time, most of the studies for aluminum detection have been carried out by using PET, DLLME, ICP-AES, ICP-OES, ET-AAS, HPLC were used. These classical methods used; time-consuming, cost-effective methods that require pre-treatment, difficult to analyze conditions. So if you want to do aluminum analysis, you will encounter the same difficulties again for each analysis. In our work, a polymeric based optical sensor which is polymerizable under UV light and gives fluorescence has been prepared with functional monomers suitable for yoghurt, soy flour and meat samples and suitable cross-linkers. Parameters such as pH, working range, sensitivity, detection limit and foreign ion required for the characterization of this polymeric membrane and validation of the developed method have been systematically investigated. The fluorescence excitation and emission wavelengths of the developed sensor are 322 nm and 356 nm, respectively. The response time of the sensor was 20-40 seconds and the work-up was carried out at pH 3. In addition, the linear range of the work is between 7.41x10-9 – 7.41×10-8 mol L-1. The detection limit of the developed sensor is calculated as 6.3x10-10 mol L-1.