Dinamik tesis düzenleme ve malzeme taşıma aracı atama kararlarının matematiksel modellemesi
Mathematical modelling of dynamic facility layout and material handling devices assignment decisions
- Tez No: 562907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KUVVETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde değişen rekabet ortamında müşteri beklentilerinin karşılanması için kalitenin yanında düşük maliyet ve hızlı cevap verilebilirlik gibi kriterler de önem kazanmıştır. Bu durum, işletme maliyetlerinin azaltılması ihtiyacını doğurur. Çünkü ürünün üretilmesi sırasında işletme içerisindeki taşımalar, üretim süresi ve maliyetini artıran önemli etkenlerden biridir. Bu taşımalarla beraber taşıma araçlarının atanması önem kazanmaktadır. Bu çalışma, departmanlar arası malzeme taşıma maliyetlerini ve departmanların yer değiştirme maliyetlerini minimum yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda tesis içerisinde departmanların konumunu belirleyen Dinamik Tesis Düzenleme Problemi (DTDP) incelenmiştir. Paralel esnek bölme yapısı ve taşıma aracı atanması ile beraber ele alınan DTDP için yeni bir matematiksel model önerilmiştir. Departmanlar eşit olmayan alanlara sahip olup paralel bir bölmeye atanmaktadır. Önerilen yaklaşım, karma tam sayılı programlama ile modellenmiş olup literatürden alınan bazı problem örnekleri üzerinde test edilmiştir. Sonuçlar, önerilen modelin bilinen problem örneklerinde etkin sonuçlar ürettiğini göstermektedir. Buna göre, tesis düzenleme kararlarıyla birlikte malzeme taşıma araçlarının atanması kararlarının farklı tesis düzenlerinin oluşmasını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to meet customer expectations in today's changing competitive environment, criteria such as low cost and quick responsiveness have gained importance as well as quality. This leads to need of reducing operating costs. Because during the production, the material handling within the facility is one of the important factors that increase production time and cost. With these material handlings, the assignment of transport devices becomes important. This study aims to minimize inter-department material handling costs and displacement costs of departments. For this purpose, the Dynamic Facility Layout Problem (DFLP), which determines the location of departments within the facility, has been examined. A new mathematical model has been proposed for the DFLP, which is considered together with the parallel flexible bay structure and the assignment of material handling devices. Departments that have unequal areas are assigned to a parallel bay. The proposed approach is modeled by using mixed integer programming method and it has been tested on some problem instances from the literature. The results show that the proposed model solves to for known problem instances effectively. Accordingly, it has been seen that the assignment decisions of material handling devices along with layout decisions enables the different facility layouts.