Analysis of desiccant air-conditioning system with dew-point evaporative cooling
Çiğ nokta nemlendirmeli desisif iklimlendirme sisteminin analizi
- Tez No: 562911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Adana'da bulunan bir okul binasının tüm bir soğutma sezonu boyunca iklimlendirmesi için, desisif bir rotor, ısı geri kazanım üniteleri (reküperatör) ve doğrudan buharlaştırmalı bir soğutucu ile desteklenen Maisotsenko çevrimi esaslı bir iklimlendirme sistemi incelenmiştir. İklimlendirme sisteminin modellenmesinden sonra geliştirilen bir bilgisayar programı ile soğutma sezonu boyunca her ayın 21. günü için saatlik analizler yapılmıştır. İşletme parametrelerinin ideal değerleri, binanın içindeki havanın sıcaklığı ve egzoz havasının besleme havası ile karışım oranı elde edilmiştir. Sistemin iki önemli bileşeni olan desisif rotorun ve Maisotsenko çevriminin etkinlikleri, sistemi çalıştırmak için gereken ısıl enerji ve sistemin soğutma performansı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuçlar, ele alınan iklimlendirme sistemi kullanılarak tüm soğutma sezonu boyunca bina içindeki konfor koşullarının sağlanmasının mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Maisotsenko cycle based air-conditioning system supported by a desiccant wheel, heat recovery units (recuperators) and a direct evaporative cooler is investigated during a complete cooling season for air-conditioning of a school building located in Adana, Turkey. After modelling the air-conditioning system, hourly analysis for 21st day of each month during cooling season was carried out with a computer program developed. The optimum values of operational parameters, the temperature of the air inside the building and mixing ratio of the exhaust air with supply air are obtained. The effectiveness of desiccant wheel and Maisotsenko cycle, which are the two important components of the system, thermal energy requirement to run the system and cooling performance of the system are investigated in detail. The results show that it is possible to obtain comfort conditions within the building during complete cooling season with the air-conditioning system considered