Analysis of desiccant air-conditioning system with PVT
PVT destekli desisif iklimlendirme sisteminin analizi
  1. Tez No: 562904
  2. Yazar: UMUTCAN OLMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Maisotsenko çevrimini, ısı geri kazanım ünitelerini, nemlendirmeli soğutucuyu içeren PVT destekli bir desisif iklimlendirme sisteminin analizi Nisan-Ekim dönemi boyunca Adana'da bulunan bir ofis binası için yapılmıştır. Sistemin elektrik ve ısıl enerji gereksinimleri PVT tarafından sağlanmıştır. Üretilen elektrik, iklimlendirme sistemin bileşenlerini çalıştırmak için kullanılırken, üretilen ısıl enerji desisif tekerleğin rejenerasyon havasını ısıtmak için kullanılmıştır. Geliştirilen EES yazılımı ile Nisan-Ekim arasında yer alan tüm ayların 21. günleri için saatlik analizler yapılmıştır. PVT sisteminin çalışması için optimum koşullar araştırılmıştır. Analizler, seri bağlantılı PVT ünitesi sayısının 5, kütle debisinin 0.06 kg/s ve PV alanının toplam kolektör alanına oranının 0.33 olması durumunda yapılmıştır. İncelenen aylar için toplam gerekli kolektör sayısı hesaplanmıştır. Maisotsenko çevriminin ve desisif tekerleğin etkinlikleri literatürde yer alan modellerden elde edilmiştir. Sonuçlar, ele alınan iklimlendirme sisteminin Nisan-Ekim dönemi boyunca ofis binasında ASHRAE konfor koşullarını sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of a desiccant air-conditioning system that consists of a Maisotsenko cycle, direct evaporative cooler, heat recovery units and supported by photovoltaic thermal collectors (PVT) is performed during April to October for an office building located in Adana, Turkey. Electricity and thermal energy requirements of the air-conditioning system were provided by the PVT. The generated electricity is used to drive the components and the produced thermal energy is used for the regeneration of the desiccant wheel. Hourly analysis for 21st days of the months from April to October was performed with a program written in Energy Equation Solver (EES) software. The optimum conditions for PVT system was investigated. The developed model was run with the number of serial connected PVT units of 5, mass flow rate of 0.06 kg/s and the ratio of PV area to total unit area of 0.33. Total number of the PVT units required was calculated for the months considered. The effectiveness of Maisotsenko cycle and desiccant wheel was obtained from the models in literature. The results show that the air conditioning system can provide ASHRAE comfort conditions in the office building during the April-October period.