Farklı materyallerle enkapsüle edilmiş Lactobacillus reuteri DSM 17938'in kurumaya karşı direncinin saptanması
Determination of resistance to drying of Lactobacillus reuteri DSM 17938 encapsulated with different materials
- Tez No: 562915
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Probiyotik mikroorganizmalar son zamanlarda sağlık üzerine olumlu etkilerinden dolayı dikkat çekmektedir. Bu mikroorganizmalardan biri de Lactobacillus reuteri' dir. Bu çalışmada Lactobacillus reuteri DSM 17938, %2 aljinat ve üç farklı konsantrasyon da (%0,5; 0,75; 1,5) fruktooligosakkarit (fos) ilave edilmiş kaplama materyali kullanılmıştır. Çalışmada emülsiyon polimerizasyon yöntemi kullanılarak toplam 4 farklı kombinasyon ile mikroorganizmalar enkapsüle edilmiş ve kurumaya karşı direnci araştırılmıştır. Liyofilizatörde bir gece kurutulmuş enkapsüle edilmiş mikroorganizmalar, steril ortamda 9 g kuru bebek mamasına 1 g eklenerek +4 ve 25oC'de depolanmıştır. Örneklerimizde 0, 2, 4, 6, 8 ve 10. günlerde 3 paralel olacak şekilde, canlı mikroorganizma sayımı yapılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda kurumaya karşı canlılığı en iyi koruyan kaplama materyalinin 4°C'de depolanan %0,75 fos ilaveli %2 aljinat olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca +4oC de depolamanın istatistiki olarak canlılık üzerine olumlu etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Probiotic microorganisms had been recently noted for their positive effects on health. One of these microorganisms is Lactobacillus reuteri. In this study, Lactobacillus reuteri DSM 17938 strain, 2% alginate and three different concentrations (0.5, 0.75; 1.5%) of fructooligosaccharide added and used as coating material. In this study, microorganisms were encapsulated and investigated for their resistance to drying with 4 different combinations using emulsion polymerization method. Encapsulated microorganisms were dried for one night in the lyophilizer and stored at +4 and 25° C by adding 1 g microorganism to 9 g of dry baby food in sterile medium. Survived microorganisms were counted in three parallels at 0, 2, 4, 6, 8 and 10th days. It was found that the coating material protected the vitality against drying stored at 4 °C, 2% alginate with 0.75% fructooligosaccharide. Additionally, the positive effect of storing on +4°C was determined statistically.