NFC feature box: An open, NFC enabler independent mobile payment and identification method
NFC özellik kutusu: Bir açık, NFC sağlayici bağımsız mobil ödeme ve kimliklendirme yöntemi
  1. Tez No: 562936
  2. Yazar: İSMAİL TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ANGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mobil cihazların elektronik ödemeler için kullanımı geçtiğimiz on yılda önemli derecede artış gösterdi. Yakın Saha İletişimi (NFC) ile mobil ödeme giderek popülerlik kazanmakta ve kitleler tarafından akıllı telefonları mobil cüzdanlar haline dönüştüren teknoloji olarak adlandırılmaktadır. Bilindik bir cüzdan kimlik, sadakat, toplu taşıma ve kredi kartları barındırırken, günümüzdeki mobil cüzdan çözümleri sadece kredi kartı ekleme ve kullanımı için tanımlı standartlar sunmaktadır. Bu tez çalışmasında bizler bu kısıtın temelindeki sorunu araştırıp sunuyoruz. Ve ardından, NFC telefonlar içerisinde bulunan Güvenli Öğe (SE) kullanarak kişiye özel ödeme ve kimliklendirme sistemlerinde kullanılabilecek yeni bir yöntem tanıtıyoruz. Bunun yanı sıra önerdiğimiz yöntemin toplu taşıma ödemesi gibi sektörde yaygın olarak bilinen ödeme senaryoları üzerinde pratikteki kullanımını sunuyoruz. Bu çalışma NFC ile kredi kartı ödeme çözümleri ile eşzamanlı olarak kullanılabilecek kişiye özel işlem akışları tanımlası gereği NFC teknolojisine önemli katılarda bulunmaktadır. Buna ek olarak, NFC ödeme ve kimliklendirme işlemi gerçekleştirme standartı olarak kullanılabilecek bir açık protokol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of Mobile Devices for electronic payment has increased significantly in the last decade. Near Field Communication (NFC) mobile payment is gaining popularity and it is widely considered to be the technology that will turn smartphones into m-wallets. While a typical wallet contains identification, loyalty, public transport and credit cards, m-wallet solutions currently have well-defined standards for credit card enrollment and usage only. In this thesis, we explore and present the main reason for this limitation. Then, we introduce a new method for using the Secure Element (SE) inside the NFC Phones which allows standard enrollment and usage for proprietary payment and identification schemes. We also explain the practical use of our model by presenting well-known proprietary payment scenarios such as public transport payment. This study makes significant contributions to NFC technology by proposing a method for proprietary transaction flows that can be used in parallel with NFC credit card payment solutions. Furthermore, it provides an open protocol which can serve as an NFC payment and identification transaction execution standard.