Farklı yetiştiricilik sistemlerinden temin edilen gökkuşağı alabalıklarının besin kompozisyonu ve mineral madde içeriklerinin kıyaslanması
Comparison of the proximate composition and mineral content of rainbow trout provided from different aquaculture systems
- Tez No: 562937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Adana Kozan baraj gölündeki kafeslerden ve Saimbeyli ilçesindeki beton havuzlardan farklı büyüklüklerde temin edilen Gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) et verimleri, besin kompozisyonları ve mineral madde (Na, C, K, Mg) içerikleri incelenmiştir. Mineral madde içerikleri yaş yakma yöntemi uygulandıktan sonra ICP-OES ile ölçülmüştür. Gökkuşağı alabalığının et verimi ve besin kompozisyonu analiz sonuçlarına göre; et verimi % 57,43-66,40, ham protein % 16,99-19,93, ham yağ % 3,07-4,18, ham kül % 0,98- 1,58 ve su % 75,10-77,65 aralığında tespit edilmiştir. Mineral madde içeriklerine bakıldığında Na, 19,53-36,04; Mg, 120,75 -137,44; Ca, 2,66-30,58 ve K, 252,79-310,05 mg/kg aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, meat yields, proximate compositions and mineral matter (Na, C, K, Mg) contents of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) obtained from Adana Kozan dam lake and concrete pools in Saimbeyli were examined. Mineral contents were measured by ICP-OES after wet burning. According to the results of rainbow trout meat yield and nutrient composition analysis; meat yield %57.4 -66.40, crude protein %16.99-19.93, crude fat % 3.07-4.18, crude ash % 0.98-1.58 and water % 75.10 It was determined in the range of 77.65. Mineral contents of Na, 19.53-36.04; Mg, 120.75-137.44; Ca, 2.66-30.58 and K were found in the range of 252.79-310,05 mg / kg.