Beyin cerrahisi için artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirmesi
Developing augmented reality application for neurosurgery
  1. Tez No: 737993
  2. Yazar: HASİBE NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelişimiyle her alanda yeni çalışmaların oluşturulmasına olanak sağlayan Artırılmış Gerçeklik teknolojisi tıp alanında da ilk sıralarda yerini almıştır. Teknolojik cihazlar (mobil cihazlar, ıpad, laptop, tablet vb.) için geliştirilen üç boyutlu nesnelerle oluşturulan uygulamalar Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin sanayi, lojistik, askeri, tıp, eğitim, inşaat vb. birçok alanda kullanılmasına yardımcı olmuştur. Günümüzde Covid-19 hastalığından dolayı meydana gelen olumsuzluklardan dolayı eğimlerin uzaktan olması öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler oluşturmuştur. Bu çalışmada tıp öğrencilerinin uzak eğitimde aldığı derslerdeki eksik yönlerini kapatmaları ve yeteneklerini geliştirmeleri amaçlamıştır. Tıp öğrencileri herhangi bir teknolojik cihazın kamerası yardımıyla hazırlanmış uygulama sayesinde beyin cerrahisi alanında gördükleri ders konularını detaylı olarak üç boyutlu görseller, videolar ve animasyonlarla öğrenebileceklerdir. Öğretici örneğin bir sunumdaki boyun fıtığını anlatırken tıp öğrencisi kamera yardımıyla resmi okuttuğunda onunla ilgili ameliyat videoları, 3 boyutlu resimleri ve konu özetlerine ulaşabilecektir. Bu uygulama öğrencinin motivasyonunu artırarak öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Uygulama Vuforia, Unity, Visual Studio, Artırılmış Gerçekliğin İşaretçi ve Konum Tabanlı yapısı kullanarak geliştirilmiştir. Ayrıca NFC kartları yardımıyla NFC özelliğini destekleyen teknolojik cihazlarla erişim sunmaktadır. Bu sistem ile tıp öğrencilerinin teoriye bağlı kalmadan daha fazla konuya odaklanması mümkün olabilecektir. Tıp öğrencileri yer ve zaman seçimi yapmadan bu uygulama ile her an erişim yapabilecektir. Böylece, dersteki öğrencilerin öğrenme deneyimini geliştirecek ve derse katılımları artacaktır.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality technology, which enables the creation of new studies in every field with its development from the past to the present, has also taken its place in the first place in the field of medicine. Applications created with three-dimensional objects developed for technological devices (mobile devices, ipad, laptop, tablet, etc.) The use of Augmented Reality technology in industry, logistics, military, medicine, education, construction, etc. It has helped it be used in many fields. Today, due to the negativities caused by the Covid-19 disease, the distance of the slopes has created negative effects on students. In this study, it was aimed for medical students to close their deficiencies in the courses they took in distance education and to improve their abilities. Thanks to the application prepared with the help of the camera of any technological device, medical students will be able to learn the course subjects they see in the field of neurosurgery in detail with three-dimensional visuals, videos and animations. For example, while the trainer is describing the neck hernia in a presentation, when the medical student reads the picture with the help of a camera, he or she will be able to access surgery videos, 3D pictures and subject summaries. This application facilitates the learning by increasing the motivation of the student. The application is developed using Vuforia, Unity, Visual Studio, Pointer and Location Based structure of Augmented Reality. In addition, it offers access to technological devices that support NFC feature with the help of NFC cards. With this system, it will be possible for medical students to focus on more subjects without depending on theory. Medical students will be able to access at any time with this application without choosing a place and time. Thus, the learning experience of the students in the course will improve and their participation in the course will increase.