Reciprocal impact between couple therapists' beliefs about coupledom, experiences in romantic relationships and experiences in couple therapy: A qualitative study
Çift terapistlerinin çift olmaya dair inançları ile romantik ilişkideki ve çift terapisindeki deneyimleri arasındaki karşılıklı etkileşim: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 562952
  2. Yazar: SEDEF ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME SENEM ZEYTİNOĞLU SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çift terapisi yapmak her ne kadar bir mesleki uygulama olsa da; terapistin deneyimleyebileceği oldukça derin kişisel süreçleri de içinde barındırır. Bu çalışma, çift terapistlerinin kişisel ve mesleki inançları ile deneyimlerinin birbirini karşılıklı olarak nasıl etkilediğini göz önünde bulundurarak, çift terapisti olma deneyimini keşfetmeyi amaçladı. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, (a) hâlihazırda çiftlerle çalışan, (b) kendisi de bir çift ilişkisi içerisinde olan on yedi çift terapisti ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapıldı. Veriler, MAXQDA 2018. 1 programında gömülü teorinin sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Gelişmekte olan model her biri alt kategorilere sahip üç kategoriden oluşmaktadır: İlişkileri onarmak için çabalama, çiftlerle çalışan bir terapist duruşu yaratma ile çift terapisti ve insan olarak terapötik duruş geliştirme. Bulgular, terapistlerin kendi yaşantılarının farkında olmalarının ve kendilerini çift danışanlarla ilişki kurma, değerlendirme ve müdahale etmek adına nasıl kullanacaklarını öğrenmelerinin onlara daha güvenli bir terapötik duruş kazandırdığını göstermektedir. Bu sonuçlar, özellikle Türkiye'deki çift terapistlerinin çift terapisi uygulamalarında, literatürdeki uygulama ve teorik boşluğa katkıda bulunmaktadır. Böylece, bulguların çift terapisi eğitimi programları ve çift terapisi süpervizyonlarının çerçevesini belirlemede yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although conducting couple therapy is a professional practice, it also involves very deeply personal processes that a therapist might pass through. The present study aimed to discover the experience of being a couple therapist considering how personal and professional beliefs and experiences of the couple therapists have reciprocal impact on each other. For the purposes of this study, couple therapists who are (a) currently working with couples in their caseloads, and (b) in a romantic relationship themselves were interviewed. Seventeen in-depth, semi structured interviews were conducted. The data was analysed in MAXQDA 2018.1 using grounded theory's constant-comparative method. The emergent model revealed three categories including sub-categories for each other: Endeavouring to repair relationships, creating the presence of a therapist working with couples, and developing the presence of a person and a couple therapist, respectively. The findings suggest that being aware of person of the therapist and learning how to use themselves for relating, assessing, and intervening the couple clients create a more secure therapeutic presence. These results contribute to the literature by filling the practical and theoretical gap in couple therapy implications specifically for couple therapists in Turkey. Thus, findings are thought to be useful for frameworks of couple therapy training programs and couple therapy supervisions.