İslâm Fıkhı açısından seferîlikte kasr ve cem
In the perspecti̇ve of Islami̇claw Shorten and combi̇ne i̇n case of expedi̇ti̇on
  1. Tez No: 562951
  2. Yazar: ABDURREZZAK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, İslam Fıkhı açısından seferîlikte namazların kısaltılması ve birleştirilmesi ele alınmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; seferiliğin genel tarifi yapılmıştır. Birinci bölümde; seferilikle ilgili hükümler, Kur'an-ı Kerim ve Sünnette seferiliğin nasıl geçtiği belirtilip, gerek usul ve gerek füru' yönünde seferiliğin illeti ve hikmeti ele alındı. Seferilikte namazı kısaltmanın genel mi, özel mi olduğu hususu mezhepler arası mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, seferiliğin şartları ve seferiliğin hükümleri mezheplerin görüşleri ekseninde ayrı ayrı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise seferilikte cem konusu ve seferîlikle ilgili muhtelif konular ele alınmıştır. Cem'in hangi durumlarda mümkün olduğu, cem'i takdim ve cem'i tehir şartlarının neler olduğu ele alındıktan sonra, seferîlik hükümlerinin kapsamına giren seferde oruç tutma mükellefiyeti, mestler üzerine mesh süresi, vasıtada namaz kılma durumu ve seferilikle ilgili diğer muhtelif konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the shortening and merging of prayers(Kasr and Cem) in expedition in terms of Islamic jurisprudence was discussed. The work is introductory and consists of three parts. General description of the expedition was made in the entrance section. In the first Section ; provisions on expedition, the process and wisdom of expedition, both in the direction of procedure and branches(füru), were discussed. The question of whether it is the illet or the ruhsat(the real cause and permit) to shorten the prayer in expedition has been dealt with in an inter-sectarian way. In the second part, the terms of the expedition and the provisions of the expedition were discussed separately on the axis of views of the sects. In the third part, Cem issue is discussed in expedition. In which cases Cem is possible, Cem'i takdim(getting ahead) and Cem'i their(postpone) conditions are discussed. Fasting, mesh on meshs, prayer on the vehicle and various other issues related to expedition were discussed at the time covered by the provisions of expedition.