Alışveriş merkezinden mağazalara imaj transferi: Urmia ve Erzurum'da karşılaştırmalı bir uygulama
Image transfer from shopping mall to stores: A comparative study in Urmia and Erzurum
  1. Tez No: 562977
  2. Yazar: ALİ ABSALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ŞÜKRÜ YAPRAKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alışveriş, toplumların sosyal ve kültürel özelliklerine bağlı olarak geçmişten günümüze her toplumun kendine özgü olarak gelişim göstermekte ve ilerlemeye devam etmektedir. Gelişen ve büyüyen alışveriş alanında mağazaların önemi giderek artmaktadır. Bu bağlamda çalışmada alışveriş merkezi imajının, bünyesinde bulunduğu mağazaların imajlarına etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Erzurum'da ve Urmia'daki modern ve yeni olan alışveriş merkezlerindeki mağazaların imajları, alışveriş merkezinden duyulan memnuniyet, alışveriş merkezine sadakat ve ağızdan ağıza iletişim ölçülmüştür. İmaj, zihinde tasarlanan ve gerçekleşmesi özlenen şeydir. Tüketicilerin alışveriş merkezi ve mağaza için oluşturdukları izlenimlerine onların imajı denir. Alışveriş merkezine duyulan memnuniyete, geleneksel olarak müşterilerin beklentilerinin karşılanması ve doğru lanmasına denir. Tüketicinin sürekli bir alışveriş merkezine gitmesi, zaman geçirme veya alışverişinin büyük kısmını oradan yapmasına alışveriş merkezine sadakati denir. Ağızdan ağıza iletişimin ana fikri alışveriş merkezi, mağaza, ürün veya hizmet hakkındaki yorum, bilgi ve tecrübelerin bir tüketiciden diğerine yayılabilmesidir. Bu çalışmada 1012 kişiyle görüşülmüş ve elde edilen veriler SPSS 24 yardımıyla analize tabi tutulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler ortalama ve Standard sapma, T-testi ve Regresyon analizleriyle teste tabi tutulmuştur. Yapılan analiz sonuçlarına göre alışveriş merkezi imajının mağaza imajı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping, depending on the social and cultural characteristics of societies, from past to present, each community has its own unique development and continues to progress. In the developing and growing shopping sector, the importance of stores is increasing. In this context, the effects of the image of the shopping mall on the images of the stores are examined. For this purpose, in the study satisfaction, loyalty to the shopping malls and mouth to mouth communication are measured to indicate the image of modern and new shopping malls in Erzurum and Urmia. The image is designed in the mind and desires to happen. The impression that customers create for the shopping mall and store is called their image. Satisfaction with the shopping mall is traditionally referred to as meeting and confirming the expectations of customers. The main idea of mouth-to-mouth communication is the ability to disseminate comments, knowledge and experience about the shopping mall, store, product or service from one consumer to another. In this study, 1012 people were interviewed and the collected data were analyzed by using SPSS 24. The data obtained from the study were tested with mean and standard deviation, T-test and Regression analysis.