İskilip monografisi
Monograph of Iskilip
- Tez No: 563004
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Anahtar Kelimeler: (İskilip, Monografi, Çorum, Halkbilim, Halk Kültürü), İskilip, Monographs, Çorum, Folklore, Folk Culture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Anadolu bir medeniyetler manzumesidir. Ev sahipliği yaptığı her kültürden numunelik de olsa mutlaka bir iz taşımaktadır. Bu kültürel mirasın yanında bazı kay-naklara göre cennetin sınırlarını tanımlamak için kullanılan Fırat, Dicle, Nil, Aras, Kızılırmak gibi nehirlerin büyük çoğunluğu da Anadolu'dadır. Yani insan eliyle mey-dana getirilen paha biçilmez hediyelerin yanında Allah'ın lütfu, doğanın hediyeleri bakımından da zengin bir coğrafya… İskilip bu coğrafyanın özeti diyebileceğimiz bir mekânda kurulmuştur. Nil'in, Aras'ın bir nehir olmasının ötesinde bir kültürel unsur olmasına öykünen Kızılırmak havzası içinde birçok Anadolu medeniyetini misafir etmişbir kenttir. Çalışmamızda zengin kültürel mirasa sahip olan Çorumili, İskilip ilçesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırmamızdaki amaç birçoğu artık unutulmakta olan kültürel mirasları derleyip kaydetmek gelecek nesillere aktarmaktır. İlçenin kültür ögelerini derlemek için İskilip ve köylerinde araştırmalar yapıldı. Bu alanlarda kaynak kişilerle görüşülmüş olup saha çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalar sırasında beş yüze yakın soru kaynak kişilere sorulup kaynak kişilerden sorulara alınan cevaplar kayıt altında alınmıştır. Araştırmamız HAGEM( Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü)'in 100' lük tasnif sistemi esas alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a realm of civilizations. It carries a trace even though it is sample from every culture it hosts. In addition to this cultural heritage, according to some sources, Euphrates, Tigris, Ganj, Nile, Aras and Kızılırmak are used to define boundaries of the heaven and take place in Anatolia. Together with these priceless gifts which are created by human hand and God's grace,ıt s a rich geography from the perspective of the gifts of nature. Iskilip is located in a space that we can call a summary of this geography. It is a city that has hosted many civilizations in the Kızı-lırmak basin which emlates the existence of the Nile and the Aras river because they are not just river but also a culture. In this study, İskilip districkt of Çorum province which has rich cultural heritage was chosen as the research area. The aim of our research is to gather and record the cultural heritage that is now forgotten. Research was contucted in İskilip and it's villages to compile the cultural elements of the district. The source people in these areas were interviewed and study was conducted. During these studies, close to 500 questions were asked to the source person and the answers receive and recorded from the source persons. Our research was completed according to 100 classification system of general directorate of research and development of Folk Cultere.