Mısır'da Arap Baharı süreci ve Türkiye'nin Mısır politikası
The arab spring process in Egypt and Turkey's Egypt policy
- Tez No: 563006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KURTBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mısır'ın İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Türkiye-Mısır ilişkileri de İngiltere'den bağımsız bir şekilde gelişme imkanı bulmuştur. Hür Subaylar darbesinin ardından Nasır'ın Arap Milliyetçiliği politikaları Mısır dış politikasının ana unsuru olmuştur. Nasır döneminde Mısır, Batı yanlısı politikalardan vazgeçerek Sovyetler Birliğiyle yakınlaşmaya başlamış bu da Türkiye'yle gerginlikler yaşamasına sebep olmuştur. Soğuk Savaşın sona ermesi ve 21. yüzyılda AK Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte ikili ilişkiler iyileştirilmeye çalışılmıştır. Arap halklarının uzun sürelerden beri yöneticilerinden duydukları memnuniyetsizliğin bir sonucu olarak patlak veren Arap Baharı sürecinde Türkiye, diktatörlere karşı Arap halklarını desteklemiştir. Bu durum ise Mübarek yönetimiyle Türkiye'nin arasının bozulmasına yol açsa da halk hareketlerinin başarıya ulaşması ve ardından Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Türkiye-Mısır ilişkileri tarihinde hiç olmadığı kadar iyileşme göstermiştir. Ancak Mursi yönetiminin askeri bir darbeyle sona erdirilmesinin ardından Türkiye, yeni kurulan Mısır hükümetini sert bir şekilde eleştirmiş ve bu durumda ilişkilerde derin bir yara açmıştır. AK Parti yönetiminin Ortadoğu politikaları, Arap Baharı gibi beklenmedik olaylarla test edilmiş ve bu testler başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With Egypt's independence from Britain, Turkey-Egypt relations developed independently from the UK effect. Nasser's Arab Nationalism policies became the main element of Egypt's foreign policy after the military coup of the Free Officers. Egypt under the Nasser regime relinquished pro-western policies and began to getting closer to the Soviet Union, a rapprochement which led to tensions with Turkey. With the end of the Cold War and the AK Party's coming to power in the 2000s, mutual relations have been relatively improved. During the Arab Spring, which broke out as a result of the dissatisfaction of the Arab peoples from their authoritarian leaders, Turkey has supported the Arab peoples against their dictators. This policy lead to a deterioration of the relations between Mubarak regime and Turkey. After the success of the public movements and the election of Morsi as president, Turkey-Egypt relationship have reached its climax in the near past. However, after the Mursi administration was ousted by a military coup in 2013, Turkey harshly criticized the newly formed Egyptian government under General Sisi and this dealt a heavy blow to the bilateral relations. AK Party's Middle East Policies, which was tested with unexpected events such as the Arab Spring, have thus failed in the case of its relatonship with Egypt.