Bankruptcy analysis for 17 companies in Turkish market for the year 2018 and 2019
Türkiye borsasındaki 17 şirketin 2018 ve 2019 yılı iflas analizi
- Tez No: 563012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FUAT BEYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Basel II çerçevesinde kredi riski kavramını açıklamak ve Türkiye'deki bankaların ve reel sektörün kredi riskini araştırmak amaçlanmaktadır. Bunu yapmak için, ünlü Merton modeli 2017-2018 dönemi için kullanılmıştır ve BIST'te listelenen 17 şirket dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgular, Türk şirketlerinin bozuk fınansal görünümüne ışık tutmaktadır. Özellikle, Türk bankaları BIST'te listelenen diğer büyük şirketlerle karşılaştırıldığında çok yüksek temerrüt olasılığına sahiptir. Bu çalışmanın bulguları, politika yapıcılar tarafından alınması gereken acil tedbirlere ilişkin bir uyarı olara yorumlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain the concept of credit risk in the framework of Basel II and to investigate credit risk of the banks and the real sector in Turkey. To do that, celebrated Merton model is employed for the period 2017-2018 and 17 companies listed in BIST are considered. The findings shed lights on the deteoriorated financial outlook of the Turkish companies. In particular, Turkish banks has very high default probability compared to other big companies listed in BIST. It is thought that this finding provides preliminary warning for the emergent precautionary measures needed to be taken by the policy makers.