The relationship between economy and psychology in the context of behavioral economics
Davranışsal iktisat bağlamında ekonomi psikoloji ilişkisi
  1. Tez No: 563015
  2. Yazar: KEREM DİRİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENCO FAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin davranışsal iktisat bağlamında ekonomi-psikoloji ilişkisine yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ekonomi-psikoloji ilişkisine yönelik görüşleri ortaya koyan ölçek formundan yararlanılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0,87 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde öğrenim gören 157 öğrenci üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini ortaya koyan; bunun yanında farklı grupların ölçeklerden aldıkları puanların ortalamaları açısından karşılaştırılması için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi kullanılmıştır. Farklılığın kaynağının hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden LSD testi kullanılmıştır. Yine araştırmada, anket formu içerisinde yer alan sorulardan kredi kartının olma durumu ile yaşanılan yer, yaş ve çalışma durumu değişkenleri arasında ilişkinin olup olmadığının tespit edilmesinde Ki-Kare testi sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların ekonomi-psikoloji ilişkisine yönelik görüşleri ile cinsiyet, yaşanılan yer ve hayatın büyük çoğunluğunun geçirildiği yer değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın yaş, sınıf ve kendilerini nasıl tanımladıkları değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bunun yanında araştırmada kredi kartının olup olmaması ile yaşanılan yer, yaş ve çalışma arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the views of university students studying in the province of Istanbul on the relationship between economics and psychology in the context of behavioral economics. For this purpose, scale was used to reveal the views about the relationship between economy and psychology. In order to determine the reliability of the scale, Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined and this value was determined as 0,87. This direction, a questionnaire was applied on 157 students studying in Istanbul. In the analysis of the data obtained as a result of the application, the effects of independent variables on the dependent variable; in addition, Independent Sample T-Test and One-Way Variance (ANOVA) Test were used to compare the mean scores of the different groups. LSD test was used to determine which groups were the source of the difference. In the research, the results of the chi-square test were used to determine whether there is a relation between the status of the credit card and the place, age and working status variables. As a result of the study, it has been revealed that there was a significant difference between the participants' views on the relationship between economy and psychology and the place where gender, place of residence and the majority of life were spent. However, no significant difference was found between the variables of age, class and how they defined themselves. Besides, it was found that there was no significant relationship between the presence of credit card and the place, age and study.