Antik Çağ Yunan vazolarında komast betimlemeleri
The descriptions of komast on ancient Greek vases
- Tez No: 563016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu MÖ 7. yy. ile MÖ 5. yy. arasına tarihlenen“komast”betimli yunan vazoları oluşturmaktadır. Bu vazo resimlerinden yola çıkarak, komos-komast kavramları ve bunların günlük Yunan yaşamındaki yeri üzerinde durulmuştur. Yapılan literatür taramaları doğrultusunda, komos ve komast kavramlarının tanımları ortaya konmuş olup bu kavramların komodia ile bağlantıları ele alınmıştır. Siyah figür tekniği ve kırmızı figür tekniği özelinde değerlendirilen vazo resimleri bölgelere ayrılarak incelenmiştir. Böylece komast figürlerinin sergilemiş olduğu ikonografik süreç ile yayılım gösterdiği coğrafyanın da sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this master's thesis consists of the Greek vases which are described with komasts dated between 7th century BC and 5th century BC. Based upon those vases, the phenemenon of komos-komast and their significance on daily Greek life were focused on. In accordance with the literature review, the definitions of komos and komast were manifested and their link with comedy was discussed. The images of the vases which were assessed on the basis of the black and red figüre techniques were analyzed by dividing into the areas where they were detected. Thus, the iconographic process that komast figüres performed as well as the boundaries of the geography in which those figures spread has been specified.