İlkokul yöneticilerinin bilgi teknolojilerini kullanımına ilişkin öz-yeterlik algıları
Self-efficiency perceptions of primary school managers on use of information technologies
  1. Tez No: 563025
  2. Yazar: MÜRŞİDE KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokullardaki okul yöneticilerinin bilgi teknolojileri alanındaki öz-yeterlik düzeylerini yöneticilerin görüşlerine dayalı olarak ortaya koymak ve yöneticilerin eksikliklerinin giderilmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca araştırma, ilkokul yöneticilerinin bilgi teknolojileri konusundaki öz-yeterliklerini belirlemeye yönelik olması, ülkemizin bilgi toplumu olma hedeflerini gerçekleştirmesine de katkı sağlaması bakımından önemlidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama deseni ile yapılan bir araştırmadır. Araştırmanın verileri Aydın ilinde resmi ilkokullardaki görev yapan uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 239 okul yöneticisinden elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İlköğretim Okul Yöneticilerinin Bilgi Teknolojileri Konusundaki Öz-Yeterlik Algıları”adlı ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracı formu 45 maddeden oluşan 5'li Likert tipi bir ölçektir. Araştırmaya katılan erkek yöneticilerin bilgisayar donanımına ilişkin öz-yeterlikleri ve bilgisayar destekli yönetime ilişkin öz-yeterlikleri kadın yöneticilerden daha yüksek çıkmıştır. Eğitim fakültesi ve lisansüstü mezun yöneticilerin bilgisayar yazılımına ilişkin öz-yeterliklerinin, eğitim enstitüsü mezunu olan yöneticilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada mesleki kıdemin bilgi teknolojileri öz-yeterliği üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Araştırmada okullardaki bilgi teknoloji donanımlarının yeterlik düzeyleri oldukça yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to reveal the level of self-efficacy of primary school principals in the field of information technologies based on the opinions of the administrators and to contribute to the elimination of shortcomings of managers. Also research it is important that primary school administrators aim to determine the self-efficacy of information technologies in terms of contributing to the realization of the goals of becoming an information society in our country.The study is a research with quantitative research methods. Data of the research with 239 primary school managers that selected by appropriate sampling method in Aydın city's official primary schools. The name of“Proficiency Levels of Primary School Administrators on Information Technologies”measuring tool used as a data collection tool in the research. Measuring tool form consisting of 45 items and it is a Fives likert type scale. The self-efficacy of the male managers participating in the research on computer hardware and self-efficacy of computer aided management is higher than female managers. The self-efficacy of the faculty of education and graduate graduates about computer software is higher than the managers who graduated from the educational institute. In the research, it was seen that seniority did not have any effect on information technology self-efficacy. In the research, the level of competence of information technology equipment in schools was found to be quite high.