Luce Irıgaray'da fark feminizmi
Difference feminism in Luce Irigaray
- Tez No: 563033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK EROL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Luce Irigaray'da fark feminizmini incelemektedir. İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde feminizme ilişkin temel kavramlar ve feminizmin tarihsel arka planı verilmiştir. İkinci bölümde Luce Irigaray'ın fark feminizmi ele alınmıştır. Irigaray'ın öne çıkardığı ve sorunsallaştırdığı temsil, öznellik, aynı, fark, cinsel fark, benzerlik, öteki, dil vb. gibi kavramlar değerlendirilmiş ve bu kavramlar ışığında Irigaray'ın feminist düşünce içerisindeki katkıları değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Irigaray düşüncesinin Freud ve Lacan özelinde psikanaliz ile ilişkisine yer verilmiş, eril dilin tahrip edilerek dişil bir yeni dilin imkânının olabilirliği tartışılmıştır. Öte yandan Irigaray felsefesinin eril dilin ya da kodun taşıyıcısı olarak görülen pek çok isim (Platon, Hegel, Nietzsche, Freud vb) ile ilişkisi de ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise elde ettiğimiz veriler doğrultusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study analyzes difference feminism on the works of Luce Irigaray. In the first part of our study basic concepts of feminism and historical background of feminism are mentioned. The second part of the study discusses the difference feminism of Luce Irigaray. The second part also discusses the concepts Irigaray puts forward and problematizes such as representation, subjectivity, identical, difference, sex(gender) difference, similarity, the other, language, etc. In consideration of these concepts, the contributions of Irigaray on feminist thinking are interpreted. Furthermore, the relationship between Irigaray's approach and psychoanalysis based upon Freud and Lacan is indicated and the possibility of a new feminine discourse by destroying masculine discourse is discussed. On the other hand, the relationship between Irigaray's philosophy and some philosophers (like Plato, Hegel, Nietzsche, Freud, etc.) seen as the representations of masculine discourse is emphasized. Lastly, the conclusion gives a brief overview of the study.