Kadınların metalaştırılması ve onların bakire, anne ve fahişe rolüyle sınıflandırılmaları: Luce Irigaray'ın 'Women on the market' makalesinin Hard Times, to the Lighthouse ve The World of Suzie Wong romanlarında analizi
Commodification of women and their being categorized as virgins, mothers and prostitutes: An analysis of luce irigaray's 'Women on the Market' in the novels Hard Times, to the lighthouse and the World of Suzie Wong
- Tez No: 505589
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir Fransız feminist olan Luce Irigaray, Marx'ın meta ve değer teorisi analizini yeniden yorumlar. Marx'ın ekonomiye dair analiz ve kuramını kapitalizm ve ataerkillik arasındaki işbirliğini de göz önünde bulundurarak kadının sosyal rollerine uygular. Irigaray'ın kapsamlı çalışması kadınların piyasadaki meta durumu hakkında etraflı bir tanım önerir.“Women on the Market”makalesi kadınların kapitalist ve ataerkil toplumdaki meta işlevi savını detaylandırır. Bu doğrultuda, kadınların erkekler tarafından piyasada takas edildiğini iddia eder. Bu da kadınların bedenlerinin metalaştırılmasına ve onların muhtemel takas edilebilirlik olarak görülmesine neden olur. Buna ek olarak, kadınların ataerkil takas sistemindeki üç özel rolünü tartışır: bakire, anne ve fahişe. Bu üç rolü fayda değeri ve takas değeri bağlamında açıklar. Bakire rolünün takas değeri, anne rolünün fayda değeri ve fahişe rolünün ise hem takas hem fayda değeri olduğu görüşünü ileri sürer. Bu tez, kadınların metalaştırılmasını ve onların üç özel rolünü Irigaray'ın bu çalışmalarına dayandırarak edebi metinlerdeki örnekleri hakkında kapsamlı bilgi sağlar. Bir kadının aynı anda birden fazla role sahip olabileceğinin sonucuna varır. Bu amaçla çeşitli romanlarda kadın karakterlerin rollerini Irigaray'a bağlayarak inceler.
Özet (Çeviri)
Being a French feminist philosopher, Luce Irigaray reinterprets Marx's analysis of commodity and his theory of value. She applies his economical analysis and theory to women's social roles by including the collaborative relationship between capitalism and patriarchy. Her comprehensive study offers a descriptive account of women's condition as a commodity on the market. Her essay“Women on the Market”elaborates her argument of women's commodity function in the capitalist and patriarchal society. Accordingly, she claims that women are exchanged just like a commodity on the market by men. This results in the commodification of women's bodies and perceiving them as possible future exchanges. Furthermore, she briefly argues three specific roles of women in the patriarchal exchange system: virgin, mother and prostitute. She explains these three roles in accordance with their use value and exchange value. She propounds the view that a virgin woman has exchange value, a mother has use value, and a prostitute has both exchange value and use value. This thesis aims to provide more comprehensive information about the commodification of women and their three specific roles in literary texts in relation to Irigaray. It concludes that a woman can have more than one role at once. To this end, multiple characters from different novels will be examined by referring to Irigaray.