Biyomedikal uygulamalar için Ti-5Nb-5Sn alaşımının üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Ti-5Nb-5Sn alloy for biomedical applications
  1. Tez No: 563043
  2. Yazar: MELİS CANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Biyomedikal uygulamalarda en çok kullanılan alaşımlardan biri olan Ti6Al4V alaşımı kemik dokusunda aşınmaya neden olduğu öngörülmektedir. Bu çalışmada V yerine Beta (β) fazı kararlı yapıcı ve toksik etki göstermeyen Niyobyum (Nb), Alüminyum yerine Kalay (Sn) elementi kullanılarak Ti-5Nb-5Sn(0-3)Mo alaşımı üretilmiştir. Bu alaşımı üretim yöntemi olarak kolay şekillendirme ve daha az maliyet açısından avantajlı olan toz metalurjisi yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra üretim aşamalarının alaşımın özelliklerine etkisi, Ti alaşıma Nb, Sn katkılandırılmasının ve Mo oranının mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi üzerine çalışılmıştır. Daha önce çalışılmayan özgün bir alaşım oranı Ti-5Nb-5Sn, Tİ-5Nb-5Sn-1Mo, Tİ-5Nb-5Sn-2Mo, Tİ-5Nb-5Sn-3Mo ile yeni bir biyomalzeme geliştirilmiştir. XRD, SEM görüntüleri alınmış EDS analizi, yoğunluk ölçümü, temas açısı ölçümü, partikül boyutu ölçümü ve aşınma testleri yapılmıştır. 2 saat bilyesiz, 8 saat bilyeli öğütme sonucu Nb ve Sn metalleri Ti içerisinde iyi çözünmüştür. Ti-5Nb-5Sn alaşımına %1,%2, %3 Mo katkısı sonucu: temas açısı, metal tozların sertliği azalmış; metal alaşımların yüzey pürüzlülüğü, sürtünme katsayısı, aşınma hızı artış göstermiştir. Partikül boyutu, %1 Mo ile artmış %2 ve %3 Mo katkısı ile azalma göstermiştir. Göreceli yoğunluk ise %1 Mo katkısı ile artış göstermiş olup %2 ve %3 Mo katkısı ile azalmıştır.
Özet (Çeviri)
It is anticipated that Ti6Al4V alloy, which is one of the most used alloys in biomedical applications, causes abrasion on bone tissue. In this study, Ti-5Nb-5Sn(0-3)Mo alloy was produced by using Beta (β) phase stable builder and Niobium (Nb), which has no toxic effect, instead of V, and Tin (Sn) element was used instead of Aluminum. Powder metallurgy, which is advantageous in terms of easy forming and less cost, was used as the production method of this alloy. Afterwards, the effect of production stages on alloy properties. Nb, Sn doping to Ti alloy and Mo ratio on microstructure and mechanical properties were examined. A new biomaterial was developed with a unique alloy ratio Ti-5Nb-5Sn1Mo, Ti-5Nb-5Sn-2Mo, Ti-5Nb-5Sn-3Mo, which wasn't studied beforehand. XRD, SEM images were taken, EDS analysis, density measurement, contact angle measurement, particle size, measurement and wear tests were performed. Nb and Sn metals were well dissolved in Ti after 2 hours ball-free grinding and 8 hours ball-grinding. 1%, 2%, 3% Mo additive to Ti-5Nb-5Sn alloy: reduced contact angle, reduced hardness of metal powders; surface roughness, friction coefficient, wear rate of metal alloys increased. Particle size was increased by 1% Mo and decreased by 2% and 3% Mo. The relative density increased with 1% Mo and decreased with 2% and 3% Mo.