Ayfer Tunç'un hikâyelerinde söz dizimi
The syntax of Ayfer Tunç's stories
- Tez No: 563084
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Ayfer Tunç, edebiyatımızda pek çok türde eser vermiş bir yazardır. Ancak daha çok roman ve hikâyeleriyle ön plâna çıkmıştır. Özellikle hikâye türünde çok başarılı örnekler vermiştir. Eserlerinde kendine has, akıcı, dolambaçsız bir dil ve üslûp kullanmıştır. Son zamanlarda adından fazlaca söz ettiren ancak hâlâ yeterince keşfedilmemiş olan Ayfer Tunç, eserlerinin içeriğinden çok dili kullanım şekli ve söz dizimiyle de dikkatimizi çekmiştir. Bu çalışmanın konusu Ayfer Tunç'un bütün hikâyelerinde söz diziminin incelenmesidir. Eser, söz dizimi başlığı altında kelime grupları ve cümle bahsini içermektedir. Kelime grubu başlığı altında, kelime gruplarının yapısı, çeşitleri, cümlede kullanımı ve diğer kelime gruplarıyla etkileşimi ortaya konmuş ve dört eserden de seçilen örnek cümlelerle desteklenmiştir. Cümle bahsinde, cümlelerin yapıları, bağlanma şekilleri, cümlenin unsurları ayrıntılı olarak incelenmiş ve eserlerden örnek cümleler verilmiştir. Eserin giriş bölümünde, yazardan ve onun edebî yönünden bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise incelenen eserlerde görülen dil özellikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayfer Tunç is an author who has many literary works in our literatüre.But she comes to the front mostly by her novels and stories. She has written many successful books especially on story type.She uses an authentic,fluent and flat-out language and wording on her literary works.The author who has been very popular nowadays,but still not discovered enough,takes our attention by her wording style and syntax. The subject of this study is the analyse of syntax in Ayfer Tunç's all stories.This literary work involves word groups and sentence issue.under the title of syntax,Under the title of word groups, the structure and types of word groups,their use in the sentence form are presented and supported by the sample sentences from four literary works.In the sentence part, the structure of sentences,attachment patterns and the elements of the sentences are analysed in a detailed way and sample sentences are presented from these literary works.In the introduction part of this literary work,the author and her literary style are mentioned.On the other hand, linguistic features of the literary works analysed, are studied in the final part.