Ayfer Tunç'un roman ve hikâyelerinde sosyal eleştiri
Social criticism in the novels and stories of Ayfer Tunç
  1. Tez No: 532555
  2. Yazar: ŞEYMA BAKKALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Ayfer Tunç'un roman ve hikâyelerinde sosyal eleştiri unsurları incelenmiştir. Ayfer Tunç günümüz edebiyatının önemli isimlerinden birisidir. Aşk, yalnızlık, toplumsal ve bireysel çatışma, uyumsuzluk eserlerinde işlediği belli başlı konulardır. Kahramanları ise çevreye, zamana, bulundukları ortama eleştirel gözle bakan, genel anlamda hayatı sorgulayan tiplerdir. Bu tezde Ayfer Tunç'un kurmacaya dayalı eserlerinde var olan sosyal eleştiri problemleri kahramanlar ve olaylar ışığında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, elements of social criticism in Ayfer Tunç's novels and stories are been examined. Ayfer Tunç is one of the important names of today's literature. Love, loneliness, social and individual conflict and mismatch between individuals are the main subjects that she focuses on. The heroes on her works are those who look at neighborhood, the time, the atmosphere they are looking at with a critical eye, and questioning the life in general. In this thesis, the problem of social criticism in Ayfer Tunç's fiction-based works by using heroes and events revealed.