Değer akış maliyetleme ve ahşap sektöründe bir uygulama
Value stream costing and a practice in the wooden industry
  1. Tez No: 563097
  2. Yazar: ELÇİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çağımızda işletmelerin rekabetçi avantajları elde edebilmeleri için teknolojiye ve küresel değişimlere uyum sağlaması gerekmektedir. İşletmelerin bu avantajı elde edebilmeleri için maliyetlerini en aza indirmeleri ve müşteri memnuniyeti sağlamaları gerekmektedir. Bu çalışmada işletmelerin maliyetlerini azaltmak ve israfı yok etmek için yaptığı çalışmalar teorik ve uygulamalı olarak sunulmaktadır. Günümüzde yalın üretim uygulayan işletmeler giderek artmaktadır. Çalışmada yalın üretim uygulayan işletmelerin kullanmaya başladıkları yalın maliyet muhasebesi sisteminin işletmeye sağladığı faydalar açıklanmaktadır. Çalışmanın amacı, yalın maliyet muhasebesi sistemi ile yalın üretim uygulayan işletmeler için geliştirilmiş olan değer akış maliyetleme yönteminin standart maliyetleme yöntemine göre daha avantajlı olabileceğini göstermeye çalışmaktır. Çalışmada yalın üretim, yalın muhasebe, yalın maliyet muhasebesi sistemi ve değer akış maliyetleme teorik ve uygulamalı bir biçimde açıklanmıştır. Yalın üretim yapan Kalepal Ahşap Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketinde örnek bir uygulama yapılmıştır. İşletmenin mali verileri kullanılarak haftalık değer akış maliyeti hesaplanmıştır ve değer akış tablosu oluşturulmuştur. Geleneksel maliyetlemeye göre değer akış maliyetlemenin daha avantajlı olabileceği uygulamada kanıtlanmaktadır. Uygulama yapılan işletme açısından değer akış maliyetleme yönteminin kullanılmasının daha avantajlı olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations should keep pace with technology and global change to have competitive edge. Organizations should minimize their costs and provide customer satisfaction to have this edge. In this study, the operations that organizations apply for reducing their costs and eliminating waste are presented theoretically and practically. Today, the organizations that apply lean manufacturing increases gradually. In the study, the benefits of lean cost accounting system for organizations applying lean manufacturing are explained. The aim of the study is to try to show that lean cost accounting system and value stream costing system that is developed for organizations applying lean manufacturing can be more advantageous than standard costing method. In the study, lean manufacturing, lean accounting, lean cost accounting system and value stream costing are explained theoretically and practically. A sample practice has been made in“Kalepal Ahşap Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi”which applies lean manufacturing. Weekly value stream costing and value stream table have been formed by using financial data of organization. It is proven in practice that value stream costing is more advantageous than traditional costing. It is confirmed that value stream costing method is more advantageous for organization which the practice is applied.