Değer akış maliyetleme ve bir uygulama
Value stream costing and an application
  1. Tez No: 253924
  2. Yazar: MERAL NURAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda yalın üretim sistemini kullanan işletme sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu işletmeler geleneksel kitle üretime uygun olan standart maliyetlemeyi kullanmaktadırlar. Fakat standart maliyetleme sistemi yalın üretim sisteminin amaçlarını desteklemede yeterli olmamaktadır. Bu da standart maliyetlemenin varsayımlarından kaynaklanmaktadır. Değer akışının özelliklerine dayanan farklı bir maliyetleme yöntemi, yalın işletmenin ihtiyaçlarını karşılar. Bu yöntem Değer Akış Maliyetlemedir.Bu çalışmanın amacı, yalın üretim işletmelerinde standart maliyetlemenin yerine değer akış maliyetlemenin kullanımının daha uygun olabileceğini göstermektir.Bu çalışmada yalın üretim sistemi, yalın muhasebe, değer akış maliyetleme ve değer akış maliyetlemenin yöntemleri hakkında teorik bilgiler sunulmuştur. Ayrıca bir işletmede değer akış maliyetlemeye ilişkin bir uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulamanın sonucunda işletmenin alacağı mali ve stratejik kararlarda standart maliyet rakamlarını kullanmak yerine, değer akış maliyetlemeye göre hesaplanan rakamları dikkate almasının daha uygun olacağı tesbit edilmiştir. Bir işletmenin, daha basit bir sistem olan değer akış maliyetlemeyi kullanmasının, standart maliyetlemenin kullanımından daha yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of lean company which use lean manufacturing system have been rising. This companies have been using use the standard costing while appropriate for traditional mass manufacturing. But the Standard Costing System fails to support the goals of lean manufacturing system. This is due to the assumptions of the standard costing system. A different method of costing based upon the characteristics of value stream is needed to fulfill the needs of lean company. This method is Value Stream Costing.The aim of this study is to show that Value Stream Costing may be more suitable for lean manufacturing companies than Standard Costing.In this study, the theoretical information about Value Stream Costing and the methods of Value Stream Costing have been presented. In addition, this study includes an application that shows implementing of value stream costing.As a result of the study, it is found out that using the figure which was accounted by value stream costing may be more suitable than standard costing. If a company use the Value Stream Management, that is more simple method, It may become much more useful than traditional standard costing.