Üç boyutlu yazıcı ile üretilen fantomun radyocerrahi tedavi planlarının kalite kontrolünde kullanılması
The use of quality control at radiosurgery treatment plans on phantom produced by a tree-dimensional printer
  1. Tez No: 563100
  2. Yazar: HASAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
OSL dozimetreler radyoterapi uygulamalarında günümüzde artık sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada ICRP 90 protokolü ve de literatürdeki çalışmalara göre yapılan fantomda; Al2O3:C dozimetre için dört farklı hedef için ve de BeO dozimetre için heterojenitenin fazla olduğu bir kesitte, bir hedefte CyberKnife® Multiplan tedavi planlama sisteminde tedavi planlaması yapılmıştır. Tedavi planlaması yapıldıktan sonra, planlaması yapılan hedefte ışınlanan Al2O3:C ve BeO OSL dozimetreler okundu. Fantomumuzda Al2O3:C dozimetre için 4, 8, 9 ve 10. kesitteki hedefler, 5mm, 7.5mm, 10mm, 12.5mm, 20mm, 30mm, 40mm ve 60mm kolimatörler ile ışınlanmıştır. BeO için ise 8. kesitte belirlenen hedef 5mm, 7.5mm ve 10mm'lik kolimatörlerle ışınlanmıştır. Farklı yoğunluğa sahip ölçüm noktalarında, doz ölçümleri yapıldı. 8. ve 9. kesistteki ölçümlerde belirsizlik biraz daha fazla iken, 4. ve 10. kesitteki ölçümlerdeki belirsizlik daha az bulunmuştur. 5mm, 7.5mm ve 10mm için Al2O3:C dozimetreler için belirsizlik mevcutken, büyük kolimatörler için belirsizlik %5'in altındadır. Fantomumuzda BeO dozimetre ile küçük kolimatörler (5mm, 7.5mm ve 10mm) için heterojenitenin en fazla olduğu 8. kesitte ölçümler alındı. Planlamadan elde edilen veriler ile dozimetre ölçümlerinden gelen belirsizlikler 5mm için %9,62, 7.5mm için %5,19 ve 10mm için %5,48 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
OSL dosimeters are now widely used in radiotherapy applications. In this study, ICRP 90 protocol as well as phantom made according to studies in the literature; treatment planning for the CyberKnife® Multiplan treatment system was performed on a target in a cross-section for four different targets for the Al2O3:C dosimeter and in a cross-section of heterogeneity for the BeO dosimeter. After the treatment planning, Al2O3:C and BeO OSL dosimeters which were irradiated at the planning target were read. In our phantom, the targets in the 4, 8, 9 and 10 section for the Al2O3:C dosimeter were irradiated with 5mm, 7.5mm, 10mm, 12.5mm, 20mm, 30mm, 40mm and 60mm collimators. For BeO, the target set in section 8 was irradiated with 5mm, 7.5mm and 10mm collimators. At the measurement points with different density, we made dose measurements. While the uncertainty in the measurements in section 8 and 9 was slightly higher, the uncertainty in the measurements in section 4 and 10 was less. While the uncertainty for Al2O3:C dosimeters is 5mm, 7.5mm and 10mm, the uncertainty for large collimators is below 5%. In our phantom, measurements were taken with the BeO dosimeter for small collimators (5mm, 7.5mm and 10mm) in the 8th section with the highest heterogeneity. The data obtained from the planning and the uncertainties from the dosimeter measurements were found to be 9,62% for 5mm, 5,19% for 7.5mm and 5,48% for 10mm. The results are consistent with the literature.