Afet ve acil durumlarda hemşirelerin ilk yardım bilgi düzeyleri, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi örneği
First aid knowledge levels of nurses in disaster and emergency situations, Namik Kemal University Health Application and Research Center case
  1. Tez No: 563101
  2. Yazar: YÜCEL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Health Care Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Afetler normal hayatı ve insan faaliyetlerini durduran veya kesintiye uğratan, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, teknolojik veya insan kaynaklı olaylar olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar afetlerle ilk karşılaştıklarında afetlerin üstesinden gelmekte zorlanmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı afetlerin meydana gelmesini takip eden ilk saatlerden itibaren hayatta kalma, tahliye, ilk yardım, triaj, kimyasal, biyolojik, radyasyon, nükleer saldırılar gibi konularda hemşirelerin hazır oluşluk düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çalışmanın örneklemini Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan 181 gönüllü hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen soru formu kullanılmıştır. Verilerin analizi,“SPSS for Windows 22”paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı analizler yapıldıktan sonra karşılaştırmalı analizlerde parametrik varsayımların yerine geldiği durumlarda Varyans analizi, Student's t testi, Correlations analizleri, parametrik varsayımların gerçekleşmediği durumlarda Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The disasters are described as technological or human-induced events that stop or suspend life and human activities and lead to economic and social loses. When people first encounter disasters, they find it difficult to overcome them. The aim of this study is to determine the readiness level of nurses in subjects such as survival, evacuation, first aid, triage from the first hours following the disasters. The sample of this study 181 volunteer nurses working in Namık Kemal University Health Application and Research Center. Survey form developed by researchers was used as data collection tool. The data were analyzed with“SPSS for Windows 22”package program. After the descriptive analysis, variance analysis, Student's t test, Correlations analysis were used in the comparative analysis where parametric assumptions were fulfilled. In cases where parametric assumptions were not realized, Kruskal Wallis analysis was used.