Adi ortaklıkta iç ilişkiler
Internal relationships in ordinary partnership
  1. Tez No: 563099
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Adi ortaklık sözleşmesi, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 620 ila 645. Madde hükümleri arasında düzenlenmiştir. Adi ortaklık, iki ya da daha fazla kişinin, emeklerini veya mallarını müşterek bir amaç uğruna bir araya getirmek suretiyle, bu amacı gerçekleştirmek uğruna birlikte çaba göstermeyi bir sözleşme çerçevesinde taahhüt ettikleri kişi birliğidir. Tüm bu esaslı unsurlar üzerinde vücut bulan adi ortaklıkta, ortaklar arası ilişkiler sözleşme serbestisinin genişçe uygulandığı bir sahadır. Bunun yanında, Kanunun emredici hükümleri yoluyla da, ortaklık sözleşmesinin özü ve ortaklar arasındaki menfaat dengesi koruma altına alınmaktadır. Adi ortaklığın tüzel kişiliğinin olmaması hususu, ortaklardan bağımsız bir hak ehliyetinin oluşmamasının yanında taraf ehliyetinin yokluğu gibi önemli sonuçları beraberinde getirmektedir. Doğuştan idarecilik kavramının hâkim olduğu adi ortaklıkta ortakların, yönetim hususunu etkileyen önemli hakları ve borçları bulunmaktadır. Adi ortaklığın yönetimi yetkisi ortaklardan veya üçüncü kişilerden bir veya daha çoğuna tevdi edilebilir. Ortaklığın müşterek amacı çerçevesinde, olağan ve olağanüstü işlerin gerçekleştirilmesi noktasında, yönetim yetkisi ve ortaklık kararları birlikte rol almaktadır. Bu bağlamda, ortakların hak ve borçlarının yanında yöneticinin hak ve borçları da söz konusu olacaktır. Nihayet, adi ortaklıkta çıkma ve çıkarılma hususları yasal düzleme mevcut Kanunla getirilmiş ve detayları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ordinary partnership contract was regulated between articles 620. and 645. of Turkish Code of Obligations(Law No. 6098). Ordinary partnership is the union of two or more persons to which they undertake a concerted effort to achieve this aim by bringing their labor or property together for a common purpose. In the ordinary partnership that come into being on all these primary components, the relations between the partners are a domain where the freedom of contract is widely applied. Furthermore, through the mandatory rules of the law, the essence of the partnership agreement and the balance of interests between the partners are protected. The fact that there is no legal personality of the ordinary partnership brings with it important results such as the absence of a capacity to have rights and obligations independent of the partners, as well as the absence of a standing to sue. The partners in the ordinary partnership dominated by the notion of unconditioned administration have important rights and obligations that influence the administration issue. The administrative competence of ordinary partnership may be entrusted to one or more of the partners or third parties. In the context of the common purpose of the partnership, administrative competence and partnership decisions are taking part in the realization of ordinary and extraordinary acts. In this context, the rights and obligations of the partners, as well as the rights and obligations of the administrator will be in question. Finally, the issues of expulsion and discharge in the ordinary partnership have been brought to the legal platform by the present law and the details are regulated.