COVID-19 pandemisi sürecinde acil sağlık hizmetleri çalışanlarında anksiyete, koronavirüs fobisi, uyku kalitesi ve psikolojik esneklik durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, coronavirus phobia, sleep quality and psychological flexibility in emergency healthcare workers during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 691582
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Psychology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma; Covid-19 pandemi döneminde Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının anksiyete durumlarında, uyku düzenlerinde ve psikolojik esnekliklerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığının araştırılması ve varsa bu değişikliklerin koronavirüs enfeksiyonu ile ilişkisinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; salgınla mücadelede büyük rol oynayan, hastaların tedavi ve tanı süreçlerinde bizzat bulunan yoğun çalışma temposu, riskli alanlarda çalışma ve ölüm haberleri üzerine salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının, özellikle birinci basamakta olan sağlık personeli tercih edilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma Ağustos 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Servis çalışanları, Siirt Devlet Hastanesi Acil Servis çalışanları, VM Medicalpark Kocaeli Hastanesi Acil Servis çalışanları ile Kocaeli 112 Acil Sağlık Hizmetleri sağlık çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Veriler uzman görüşleri ve literatür bilgisi çerçevesinde; Sosyodemografik Bilgi Formu, Koronavirüs 19 Fobisi (Cp19-S) Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Ölçeği (YAB-7), Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ve Kabul ve Eylem Formu-2 (KEF-2) anket formları ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular SPSS 21.0 programında değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygun verilerin analizinde parametrik testler student t testi ve One way Anova, Pearson Korelasyon Analizi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether there were any changes in the anxiety status, sleep patterns and psychological flexibility of Emergency Healthcare workers during the Covid-19 pandemic period, and to reveal the relationship of these changes with coronavirus infection, if any. For this purpose, health workers, especially those in primary care, who play a major role in the fight against the epidemic, who are personally involved in the treatment and diagnosis processes of the patients, who work in risky areas and who are fighting the epidemic, were preferred. As a descriptive and cross-sectional research, Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Suleyman Yalçın City Hospital Emergency Service employees, Siirt State Hospital Emergency Service employees, VM Medicalpark Kocaeli Hospital Emergency Service employees and Kocaeli 112 Emergency Health Services health workers. The data are based on expert opinions and literature knowledge, Sociodemographic Information Form, Coronavirus 19 Phobia (Cp19-S) Scale, Generalized Anxiety Disorder-7 Scale (YAB-7), Pittsburgh Sleep Quality Scale (PUKI), and Acceptance and Action Form-2 (KEF-2) were collected with questionnaire forms. The findings obtained in the study were evaluated in the SPSS 21.0 program. Parametric tests, student t test and One-way Anova, Pearson Correlation Analysis and Chi-Square test were used in the analysis of data suitable for normal distribution.