Gavajla beslenme sırasında uygulanan anne sütü kokusunun preterm yenidoğanlarda besin toleransı üzerine etkisi
The effect of the odor of breast milk applied during feeding with gavage on nutritional tolerance in preterm newborns
  1. Tez No: 563115
  2. Yazar: FATMA BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özet Gavajla Besleme Sırasında Uygulanan Anne Sütü Kokusunun Preterm Yenidoğanlarda Besin Toleransına Etkisi Amaç: Gavajla besleme sırasında uygulanan anne sütü kokusunun preterm yenidoğanlarda besin toleransına etkisi belirlemek amacıyla yapıldı. Matertal ve Metot: Araştırma, Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde, Aralık 2018- Mart 2019 tarihleri arasında yarı deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Aralık 2018- Mart 2019 tarihleri arasında Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde araştırmanın yapıldığı tarihlerde yatan 1076 bebek oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise seçim kriterlerine uyan toplam 56 preterm bebek oluşturmuştur. Araştırma grubunda ki bir bebeğin anne sütüne ulaşılamadığından dolayı bu bebek çalışmadan çıkartılmıştır. Bu çalışma toplam 55 preterm bebek üzerinde yapılmıştır (27 araştırma grubu, 28 kontrol grubu). Örneklem büyüklüğü için yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık seviyesinde, 0.95 güven aralığında her grupta 27 kişi için araştırmanın gücü 0.95 olarak saptanmıştır. Araştırma grubunda ki bebeklere gavaj ile beslenem sırasında anne sütü kokusu uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bebeklere herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Veriler“Bebek Bigi Formu”ve“ Bebek Gözlem Formu”ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, kategorik değişkenlerin zamansal değişiminde Cochran Q, zamansal kontrolü yapılan değişkenler için tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve önemlilik durumunda ikili karşılaştırmalarında Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve aydınlatılmış onam alınmıştır. Bulgular: Araştırma ve kontrol grubundaki preterm bebekler cinsiyet, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, doğum boy uzunluğu, doğum baş çevresi, 1. ve 5. dakika APGAR puanı, doğum şekli, beslenme cinsi değişkenleri açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Araştırma be kontrol grupları arasında GRV, kusma, defekasyon sıklğı ve abdominal çevre ölçümü açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Gavajla besleme sırasında uygulanan anne sütü kokusunun preterm yenidoğanlarda besin toleransı üzerine etkisi bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler; Anne sütü kokusu; besin toleransı; preterm bebek
Özet (Çeviri)
Abstract The Effect of The Odor of Breast Milk Applied During Feeding with Gavage On Nutritional Tolerance in Preterm Newborns Objective: The aim of this study was to determine the effect of the odor of breast milk applied during feeding with gavage on nutritional tolerance in preterm newborns. Material and Method: The study was carried out design between December 2018 and March 2019 in the Neonatal Intensive Care Units of Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Pediatrics Hospital as a quasi-experimental. The study population consisted of 1076 infants who were hospitalized between December 2018 and March 2019 in the Neonatal Intensive Care Units of Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Pediatrics Hospital. The sample of the study consisted of 56 preterm babies that meet the inclusion criteria. This baby was excluded from the study because a baby's breast milk could not be reached in the study group. This study was performed on a total of 55 preterm infants (27 infants in the study group, 28 in the control group). In the power analysis carried out for the sample size, the power of the study was found to be 0.95 for the significance level of 0.05, confidence interval of 0.95 and for 27 individuals in each group. Breast milk odor was applied to the babies in the study group during feeding with gavage. No attempt was made to the babies in the control group. Data were collected by the researcher through the“ Baby Information Form”and“ Baby observation form”. The datas were analyzed using the percentage distribution, averages, standard deviation, Chi-square test, Cochran Q in the temporal change of categorical variables, Analysis of variance in repetitive measurements for temporal control variables, Bonferroni test was used for binary comparisons the importance condition. The ethics-committee approval, official permissions and informed consent were obtained to conduct the study. Results: The results of the research showed that all of the preterm neonates were similar to each other in terms of their gender, birth weight, birth length, head circumference at birt, gestational week, postnatal age, 1 and 5 minutes APGAR score, type of birth and type of nutrition (p>0.05).There was no significant difference between the study and control groups in terms of GRV, vomiting frequency, defecation frequency, abdominal circumference measurement and body weight increase (p>0.05). Conclusion: The effect of the odor of breast milk applied during feeding with gavage was not found on nutritional tolerance in preterm newborns. Keywords; Breast milk odor; nutrient tolerance; preterm baby