Resimde kent görünümleri
The urban landscape in art
  1. Tez No: 563114
  2. Yazar: MEHMET SERKAN KALKANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP KARAMANOĞLU EMMUNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanoğlu dünya üzerinde var olmaya başladığı andan itibaren resim yapma dürtüsüyle hayatını devam ettirdi. Yaşadığı dünyayı kendince ifade edebilmek, ona yeni bir anlam kazandırmak vazgeçilmez tutkusu oldu. Zaman içinde değişen dünyayla birlikte bilimin, inançların, politik yaklaşımların, savaşların insan üzerindeki etkileri resim sanatında yeni akımlara ve anlayışlara yön verdi. Sanatçı bu etkileri kendi ruh dünyasında bir yere oturtarak yaşadığı dünyayı resmetti. İster kentte yaşıyor olsun ister kırsalda çevresini gözlemledi, sorguladı ve farklı medyumlarla gözler önüne serdi. Kent dokusunun vazgeçilmez unsurları olan binalar, binaların üst kısımları, çatılar ve gökyüzü bu araştırmanın iskeletini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Humans have felt an irresistible impulse to paint from the very moment they appeared on the earth. It has been their great passion to describe the world around them, even to give a new meaning to it. With the changing world, the effects of science, beliefs, political aspects, and wars on humans have led to new movements and styles in art. Artists, finding the equivalent of these effects in their mind, have depicted the world around them. As they lived in cities or countryside, they observed, examined and pictured the world around them, using various mediums. The overall structure of this thesis is based on buildings, or rather upper parts of buildings, rooftops, and the sky.