Thyateira Antik Kenti Roma Dönemi seramikleri (2012-2015 yılları arası)
Roman Pottery of Thyateira (Between the years 2012-2015)
  1. Tez No: 563137
  2. Yazar: EMRAH MADEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Thyateira Antik Kenti'nde 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çok sayıda Roma seramik örneği ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada incelenen seramik örnekleri Tepe Mezarlığı ve Hastane Höyük alanından ele geçen buluntulardan oluşmaktadır. Çalışmamızda incelenen 104 seramik örneği, 13 guruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Büyük çoğunluğu günlük kullanım seramiklerinden oluşan eserler MS 1. yüzyıl ile MS 7. yüzyıl arasına tarihlenen buluntulardan oluşmaktadır. Tepe Mezarlığı alanından bulunan eserler sadece 2012 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan buluntulardan oluşurken, Hastane Höyük alanı buluntuları 2012 ile 2015 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan eserlerden oluşmaktadır. Erken Roma Dönemi'nden başlayarak, Geç Roma Dönemi'ne kadar tarihlenen seramik buluntuları ciddi bir Roma iskanını kanıtlar niteliktedir. Özellikle Tepe Mezarlığı alanı, ŞŞ-8 plan karesinde yapılan kazı çalışmalarında yoğun olarak ele geçen Roma Dönemi'ne tarihlenen buluntular bu açıdan önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In the excavations carried out in the ancient city of Thyateira between the years 2012-2015, a large number of Roman pottery samples were unearthed. The pottery samples examined in this study consist of the finds obtained from the Tepe Mezarlığı and the Hastane Höyük. In our study, 104 pottery samples were evaluated by dividing into 13 groups. The works, which consist mainly of potteries of daily use, consist of finds from the 1st century AD to the 7th century AD. The artifacts from the Tepe Mezarlığı area were found in the excavations carried out only in 2012, while the Höyük area finds the artifacts from the excavations carried out between 2012 and 2015. Starting from the early Roman period, the pottery finds dating back to the Late Roman Period prove a serious Roman settlement. Especially, in the excavations, carried out on the trench of ŞŞ-8 in Tepe Mezarlığı area, yielded important information from the Roman Period.